Notowania

kraj
04.02.2017 16:51

Morawiecki: nie ma w budżecie pieniędzy na rozwój

Jak podkreślił Morawiecki, budżet państwa jest w sytuacji bardzo nietypowej. - Ponieważ my z tego budżetu przekazaliśmy ludziom 40 mld zł w tym roku, a w przyszłym roku przekazujemy 50 mld zł - powiedział.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Minister rozwoju z budżetu państwa na rozwój nie dostał jeszcze ani złotówki - powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że "wszystkie tematy biznesowe", które rząd rozwija, są na "zasadzie specjalnego montowania finansowego, a nie wsparcia".

- Repolonizacja banku Pekao SA, repolonizacja BPH, wejście w wspólną spółkę z Pesą, co do wynajmu lokomotyw, wsparcie dla polskiego górnictwa - 3 mld zł, wsparcie dla polskiego rolnictwa (...) - wszystkie tematy biznesowe, których rozwinęliśmy już dziesiątki, to są tematy, które rozwijamy na zasadzie specjalnego montowania finansowego, a nie wsparcia budżetowego - powiedział wicepremier Morawiecki w Toruniu, który miał swoje wystąpienie na temat: "Polityka rozwoju - koniec z podziałem na Polskę A i Polskę B".

Jak podkreślił Morawiecki, budżet państwa jest w sytuacji bardzo nietypowej. - Ponieważ my z tego budżetu przekazaliśmy ludziom 40 mld zł w tym roku, a w przyszłym roku przekazujemy wraz z obniżką wieku emerytalnego 50 mld zł - powiedział.

Dodał, że "warto się zastanowić przez chwilę, jak to jest możliwe, że przekazujemy tak wielką ilość środków w szczególności przeznaczając je właśnie do tej tytułowej Polski B". - Bo 500 plus, które jest częścią tych 50 mld - to 23,5 mld zł w tym roku - w większości przeznaczane jest dla obszarów wiejskich i małych miasteczek. Bo tam jest więcej dzieci drugich, trzecich - powiedział wicepremier. Przekazał, że dzięki 500 plus rząd praktycznie wyeliminował skrajne ubóstwo.

- Ten pieniądz nie został wyczarowany, my musimy te pieniądze z jednej strony wypracować w uszczelnieniu budżetu, w walce z mafiami VAT-owskimi, z drugiej strony przez przyspieszony, zrównoważony wzrost gospodarczy - tłumaczył.

Jak podkreślił Morawiecki, rząd PiS stawia na rewolucję. - Na rewolucję solidarnościową, na rewolucję, która ma w zamyśle stworzyć rozwój dużo bardziej zrównoważony. Rozwój, który ma dać perspektywę z jednej strony tym mniejszym ośrodkom i firmom, które się tam znajdują, a z drugiej strony ludziom, którzy tam są, mieszkają i często nie mają pracy, albo ta praca jest niepewna - powiedział.

Podkreślił, że aby to osiągnąć, rząd chce skorzystać z siły wolnego rynku. - W budżecie pieniędzy na rozwój tak naprawdę nie ma. Jak powiedziałem - i to nie żartowałem - z budżetu minister rozwoju nie dostał ani złotówki na rozwój. W związku z tym musimy zrobić wszystko co możliwe, żeby wesprzeć naszych przedsiębiorców, żeby oni chcieli pracować w tych również małych ośrodkach, również w obszarach wiejskich - powiedział Morawiecki.

Tagi: kraj, inwestycje, gospodarka, partie, pap, mf, mr, morawiecki, krótka2, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2017

wykonczonyPowoli zaczynaja sie przyznawac ze juz jestesmy w ruinie ale dalej brna w dlugach po uszy a i dalej rozdaja zadarmo ,W zeszlym roku pieniadze na … Czytaj całość

04-02-2017

biednyWystarczy wejsc do sklepu cukier 3zl pomidory 12 zl papryka 18 zl ,Ludzie co tu sie dzieje co ta wladza robi na jedzenie juz zaczyna brakowac a … Czytaj całość

04-02-2017

olafacet, cały czas okradanie tych co pracuja i pozyczacie. a rozdajecie nierobom i lumpom. ciekawe jak długo tak ujedziecie Polska w ruinie.

Rozwiń komentarze (285)