Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Platforma nie widziała podstaw do walki z VAT-owską mafią. Wypłynęło pismo z 2015 roku

19
Podziel się:

Z pisma wysokich rangą urzędników resortu finansów z 4 marca 2015 r. wynika, że ówczesny szef ministerstwa Mateusz Szczurek nie widział podstaw do przeprowadzenia zmian w prawie, które pozwoliłyby skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT - podaje "Super Express".

PO zrobiła niewiele ws. walki z wyłudzeniami VAT
PO zrobiła niewiele ws. walki z wyłudzeniami VAT (Dyjuk/REPORTER)

Gazeta dotarła do tego pisma. W rozmowie z dziennikiem dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, mówi, że robiono skrajnie niewiele w sprawie walki z wyłudzeniami VAT.

- Luka podatkowa była liczona wtedy rocznie w dziesiątkach miliardów złotych. Jak podał ostatnio resort finansów, za firmą PwC, w ciągu 8 lat ta dziura wyniosła co najmniej 262 miliardy złotych – komentuje Szołuch.

„SE” opisuje pismo dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w resorcie finansów do Jarosława Nenemana, ówczesnego podsekretarza stanu w MF.

Jego fragment brzmi: „Nawiązując do przekazanego w dniu 25 lutego br. projektu notatki w sprawie konieczności przygotowania projektu ustawy o podatku od towarów i usług w związku z procederem oszustw i nadużyć (...) oraz podjęcia zmian o charakterze długookresowym, Departament (...) uprzejmie prosi o potwierdzenie decyzji Ministra Finansów Pana Mateusza Szczurka co do braku zasadności prowadzenia obecnie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie dalszych modyfikacji przepisów ustawy (...) o podatku od towarów i usług...” - czytamy.

Co ciekawe, wiceminister Neneman złagodził treść notatki, „brak zasadności” poprawiając na „brak szans”.

Co wynika z dokumentu? - Mimo, że znana była skala zjawiska wyłudzeń VAT, robiono skrajnie niewiele w tej sprawie – mówi „SE” dr Marian Szołucha

- Ten parasol, który został roztoczony nad przestępcami, był szczelny i decyzje o zaniechaniach różnych działań musiały zapadać na wysokich szczeblach – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Rządzą urzędasy, które mają swoje interesiki". Ekspert o podatkach w Polsce

KOMENTARZE
(19)
ins.
4 lata temu
Mieli sami z sobą walczyć?
www
4 lata temu
Kiedy w końcu zaczną wsadzać tych złodziei do więzienia?
gg
4 lata temu
Ten parasol, który został roztoczony nad przestępcami , no a teraz kwiiiczymy ubeckie trolle
obserwator
4 lata temu
Sumując "dokonania" Donalda Tuska, Prezesa Rady Ministrów RP, czyli szefa m.in. nstp. ministerstw: MSW (afera Amber Gold), M.Sprawiedliwości (afera reprywatyzacyjna), M. Finansów (kradzież 250 mld zł VAT z budżetu, 150 mld zł OFE, dług 500 mld zł), MON i MSZ (katastrofa smoleńska - te ministerstwa organizowały wyjazd). Na pytania jak do tych afer doszło mówi: "nie wiem, to nie zakres moich obowiązków, nie interesowałem się tym, nie pamiętam, było to poza kręgiem moich zaintersowań, itd., itp.)" Pytanie: Czym zajmował się zatem premier Donald Tusk - kandydat opozycji na kolejne stanowisko - Prezydenta RP? Czy są jeszcze chętni do głosowania na partię PO?
Gabriel
4 lata temu
Ja nie widzę podstaw , żeby głosować na PO