Notowania

finanse publiczne
04.10.2018 06:32

Platforma nie widziała podstaw do walki z VAT-owską mafią. Wypłynęło pismo z 2015 roku

Z pisma wysokich rangą urzędników resortu finansów z 4 marca 2015 r. wynika, że ówczesny szef ministerstwa Mateusz Szczurek nie widział podstaw do przeprowadzenia zmian w prawie, które pozwoliłyby skuteczniej walczyć z wyłudzeniami VAT - podaje "Super Express".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dyjuk/REPORTER)
PO zrobiła niewiele ws. walki z wyłudzeniami VAT

Gazeta dotarła do tego pisma. W rozmowie z dziennikiem dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, mówi, że robiono skrajnie niewiele w sprawie walki z wyłudzeniami VAT.

- Luka podatkowa była liczona wtedy rocznie w dziesiątkach miliardów złotych. Jak podał ostatnio resort finansów, za firmą PwC, w ciągu 8 lat ta dziura wyniosła co najmniej 262 miliardy złotych – komentuje Szołuch.

„SE” opisuje pismo dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w resorcie finansów do Jarosława Nenemana, ówczesnego podsekretarza stanu w MF.

Jego fragment brzmi: „Nawiązując do przekazanego w dniu 25 lutego br. projektu notatki w sprawie konieczności przygotowania projektu ustawy o podatku od towarów i usług w związku z procederem oszustw i nadużyć (...) oraz podjęcia zmian o charakterze długookresowym, Departament (...) uprzejmie prosi o potwierdzenie decyzji Ministra Finansów Pana Mateusza Szczurka co do braku zasadności prowadzenia obecnie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie dalszych modyfikacji przepisów ustawy (...) o podatku od towarów i usług...” - czytamy.

Co ciekawe, wiceminister Neneman złagodził treść notatki, „brak zasadności” poprawiając na „brak szans”.

Co wynika z dokumentu? - Mimo, że znana była skala zjawiska wyłudzeń VAT, robiono skrajnie niewiele w tej sprawie – mówi „SE” dr Marian Szołucha

- Ten parasol, który został roztoczony nad przestępcami, był szczelny i decyzje o zaniechaniach różnych działań musiały zapadać na wysokich szczeblach – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Rządzą urzędasy, które mają swoje interesiki". Ekspert o podatkach w Polsce

Tagi: finanse publiczne, mafia vat, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2018

AlinaZłodziejstwo PO to pestka w porównaniu ze złodziejstwem mafii pisowskiej.

04-10-2018

Klaramgr Rostowski tuż przed zatrudnieniem na ministra finansów został zatrudniony na uczelni ufundowanej przez Sorosa. Później został ściągnięty do … Czytaj całość

04-10-2018

obserwatorSumując "dokonania" Donalda Tuska, Prezesa Rady Ministrów RP, czyli szefa m.in. nstp. ministerstw: MSW (afera Amber Gold), M.Sprawiedliwości (afera … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)