Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek obrotowy w Polsce. Eksperci: to będzie totalna zmiana

Podatek obrotowy w Polsce. Eksperci: to będzie totalna zmiana

 

 

- Wreszcie zagraniczne korporacje zaczęłyby płacić podatki - mówi o pomyśle wprowadzenia podatku obrotowego Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W zeszłym tygodniu minister Henryk Kowalczyk zdradził w programie #dziejesienazywo, że rząd rozważa wprowadzenie powszechnego podatku obrotowego, który zastąpiłby CIT.

- Z naszych badań wynika, że zagraniczne firmy płacą 0,6 proc. podatku w stosunku do obrotu, a polskie 3,8 proc. To pokazuje lukę - mówił Kaźmierczak. Dodawał, że nie uważa rodzimych firm za "święte", ale twierdził, że nie mają takich możliwości optymalizacyjnych jak ich zagraniczna konkurencja.

Z kolei Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek stwierdziła, że zmiany w postaci wprowadzenia podatku obrotowego byłaby "totalna". Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan zwraca jednak uwagę na problemy z nową daniną.

- Do 30 proc. firm kończy kwartał stratą netto. Jakaś część z nich miałaby więc stratę, a podatek obrotowy musiałaby płacić - zwracała uwagę.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Lach
89.230.203.* 2016-10-06 13:42
O PODATKU OBROTOWYM PISZĘ OD 10 LAT TO NAJSPRAWIEDLIWSZY PODATEK NA ŚWIECIE
wizjoner+
188.252.11.* 2016-01-28 13:04
Ciekawe co się stanie z tysiącami polskich firm zajmujących się sprzedażą detaliczną, które nie transferują zysków zagranicę, uczciwie płacą podatki CIT i VAT i mają "śmieszne marże" tj. od 1 do 3%, które to ledwo starczają na pokrycie ich rzeczywistych kosztów a ich obroty sięgają w dziesiątki mln zł.?
Odp. czyżby ustawodawca widział ratunek w kapitale zagranicznym, który "niestety z wielkim bólem" będzie zmuszony je zastąpić i przejąć tech "niechciany" polski rynek?
gasnąca_nadzieja
31.179.43.* 2016-01-23 14:38
Obrotowy powinien zastąpić nie tylko CIT ale też PIT. Obrotowy jest prosty - dostałeś X kasy, płacisz X*y podatku. Skończyłyby się obustronne manipulacje związane z tym co jest kosztem - ani podatnicy nie mogliby zakombinować, ani skarbówka stosować różnych interpretacji, ani rząd nie mógłby tu nic zmienić = pewność i równość wobec prawa w biznesie jest bardzo cenna; skończyłoby się kombinowanie i trwonienie energii na bzdurną papierologię - twoja sprawa jak prowadzisz biznes i jak żyjesz, na co wydajesz pieniądze, a urzędnicy którzy to do tej pory sprawdzali mogliby się zająć lepszą kontrolą zwrotów VAT, bo tu ucieka spora kasa = mniej pary szłoby w gwizdek. Wreszcie zwykli pracownicy nie musieliby nigdy się komunikować ze skarbówką - albo trzeba całkiem zlikwidować PIT dla pracowników, albo zastąpić go podatkiem od funduszu płac, czyli takim zagregowanym osobistym podatkiem obrotowym - skończyłby się coroczny cyrk związany z wypełnianiem PITów, a do tego obniżyłyby się koszty pracy - to by się opłacało wszystkim poza bezrobotnymi nawet zamiast tego durnego 500zł na dziecko.

Przeciwnicy (poza tymi, którzy reprezentują zagraniczne firmy wykazujące stałe straty, bo oni wiedzą doskonale co oznacza taka zmiana) chyba zapominają, że stawka podatku obrotowego byłaby dużo niższa, nawet być może niższa niż efektywna stawka podatku obecnie (bo budżet sobie odbije na firmach zagranicznych). Po drugie wyrównają się w tym zakresie szanse polskich firm względem zagranicznych konkurentów - łatwiejsza konkurencja to wyższe przychody. Poza tym wspomniana wcześniej pewność, że się skarbówce nie odwidzi nagle i nie zakwestionuje po latach jakiegoś kosztu doprowadzając firmę do bankructwa = mniej zdrowia trzeba będzie zostawić w firmie; mniej spraw sądowych, a więc szybsze rozpatrywanie pozostałych.

Oczywiście wpłynie to na bilans, w niektórych branżach trzeba będzie podnieść ceny, ale podnieść je będą musieli wszyscy, więc firmy które jechały teraz na granicy z niską marżą dalej będą mogły to robić mimo zwiększenia cen - nie zbankrutują przez to bo konkurencja będzie musiała zrobić to samo.
Zobacz więcej komentarzy (226)