Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek od handlu doprowadzi zakłady mięsne do bankructwa?

Podatek od handlu doprowadzi zakłady mięsne do bankructwa?

Fot. Lukasz Ostalski/REPORTER

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP jest przeciwne proponowanym zapisom o podatku od handlu - poinformował prezes tej organizacji Janusz Rodziewicz. Jego zdaniem, podatek ten może być powodem bankructw wielu firm mięsnych prowadzących własne sklepy.

Członkowie Stowarzyszenia wystosowali w ubiegły piątek list otwarty adresowany m.in. do prezesa Rady Ministrów, szefów instytucji rządowych, marszałków Sejmu i Senatu, a także redakcji ogólnopolskich mediów (radia, telewizji i prasy).

- Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy informacji na temat ewentualnych zmian w projekcie ustawy o handlu detalicznym, która w pierwszej wersji (z końca stycznia 2016 r.) skierowana była do zagranicznych sieci wielkopowierzchniowych, a w wersji z 2 lutego br. objęła już cały handel detaliczny, uderzając we wszystkich polskich jego uczestników - mówił Rodziewicz.

Projektowana ustawa o podatku od marketów zakłada, że przychód osiągnięty w powszechne dni tygodnia opodatkowany będzie stawką 0,7 proc. do wartości 0,3 miliarda złotych i stawką 1,3 procent dla przychodu przekraczającego 0,3 miliarda złotych. Natomiast przychody osiągnięte w soboty i niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy mają być opodatkowane stawką odpowiednio 1,3 oraz 1,9 procent.

Zdaniem prezesa SRW RP, podatek będzie dotkliwy dla wielu małych sklepów mięsnych, które znaczną część towaru sprzedają właśnie w sobotę. Są to zwykle sklepy należące do zakładów mięsnych, a prowadzone głównie po to, by mieć możliwość sprzedaży własnego mięsa i wędlin. Są one więc przeciwwagą dla supermarketów, a teraz okazuje się, że będą musiały płacić podatek na równi z sieciami handlowymi - zaznaczył Rodziewicz. Dodał, że sklepy te cieszą się powodzeniem wśród klientów ze względu na niskie marże.

Prezes podkreślił, że zakłady mięsne należące do Stowarzyszenia, to polskie firmy rodzinne produkujące z krajowego surowca. Wędliny dostarczane zaś do handlu są wytwarzane według własnych, sprawdzonych receptur.

Chodzi w sumie o podatek od kilku tysięcy drobnych sklepów. Według Rodziewicza, 10 zakładów ma 150-200 sklepów, 30 firm - 50-150 sklepów, a 100 kolejnych zakładów - 5-50 placówek sprzedaży. M.in. taką sieć sklepów pod nazwą "Wierzejki" ma rodzinna firma o tej samej nazwie.

Zdaniem Rodziewicza problem polega na tym, że każdy ze sklepów ma na tyle małe obroty, że samodzielnie nie musiałby płacić podatku, bo kwota wolna od podatku (1,5 mln zł miesięcznie) jest duża, natomiast jeżeli przychody będą liczone od całej sieci, nawet małej - to podatek może doprowadzić ją do bankructwa.

Prezes SRW przypomniał, że polscy handlowcy wyznaczyli datę protestu przed gmachem Sejmu RP na 11 lutego br. - Mamy nadzieję, że także członkowie Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, zainteresowani zmianą treści tej ustawy, a także wszyscy ci, którzy posiadają firmowe sklepy i sieci sklepów mięsno-wędliniarskich, przyłączą się do tej formy dyskusji z ustawodawcą - powiedział.

Zobacz też: Podatek obrotowy w Polsce. Eksperci: to będzie totalna zmiana


podatek od handlu, masarnie, wędliniarnie, zakłądy mięsne w polsce
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kółko i krzyżyk
77.255.47.* 2016-02-09 14:45
Trochę logiki - może niektórym ciemnym masom coś rozjaśni.

Załóżmy obroty sklepu w wys. ok. 300 tys/mc (ok. 10 tys. dziennie - trzeba się nauwijać). Handel w sobotę i niedzielę jest wiodący i przyjmijmy, że przynosi ok. 30% całego dochodu. Dotychczasowa rentowność sklepu (po odliczeniu wszystkich kosztów, podatków, płac itp.) wynosi ok. 3% obrotu. Po prostym przeliczeniu:
- czysty zysk do tej pory wynosił ok. 9 tys/mc.
- nowy podatek wyniesie dodatkowo ok. 2640 zł/mc. (wg najniższej skali: 0,7% i 1,3%)
Oznacza to, że sklepom, które miały być "chronione" dołożono ekstra prawie 30% podatku od zysku.
Oczywiście można się spierać o rentowność czy obroty, ale co do zasady, to DOŁOŻONO obciążenia tym, którym miano pomóc.
Tyle propaganda PiS kontra rzeczywistość.
bMall
5.172.247.* 2016-02-09 13:33
2% Panowie- litości. Jeżeli to ma położyć Wasze firmy to może lepiej wcześniej niż później.
Tom557
89.73.85.* 2016-02-09 13:20
Chcieliście Pis-u więc nie narzekajcie.Pośredniaki czekają.
Zobacz więcej komentarzy (57)