Notowania

wiadomości
21.09.2017 07:28

PiS szykuje nowy podatek na telewizję. Zapłacić ma każdy

Nowy podatek medialny ma zastąpić abonament RTV. Taka forma opłaty ma zapewnić stałe wpływy na polską telewizję i radio. Wszyscy będą zmuszeni do uiszczania nowego podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Rząd szykuje zmiany w opłatach abonamentowych.

Polacy nigdy nie podchodzili do abonamentu na poważnie. PiS chce to zmienić. Już niedługo każdy Polak zapłaci razem z podatkiem dodatkową opłatę ma media publiczne. 8 zł zostanie doliczone do PIT-u. Płacić będą musieli nawet emeryci, choć tylko 1 zł miesięcznie. Mało kto się zorientuje z takiej podwyżki, a TVP i Polskie Radio zyskają miliardy.

Płacenie abonamentu to obowiązek każdego, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, z wyjątkiem osób zwolnionych na podstawie ustawy. Dotąd rząd chciał jedynie korekty w zbieraniu opłaty - każdy odbiorca płatnej telewizji miał być automatycznie rejestrowany w systemie Poczty Polskiej. A przez to musiałby płacić na TVP.

Pomysł zarzucono po protestach kablówek oraz sprzeciwie Polaków. Teraz jest nowe rozwiązanie.

W październiku ma pojawić się nowa propozycja podatku na telewizję, który ma zastąpić obecny abonament RTV - pisze "GW". Opłatę ponosiłby każdy bez względu czy korzysta z polskich mediów czy nie. W przeliczeniu na miesiąc wychodziłoby 8 zł od osoby.

Do tej pory te kwotę płaciło się za gospodarstwo i rozliczenie było roczne. Zmiana polega na przerzuceniu opłaty na każdego obywatela i doliczeniu jej do podatku PIT, KRUS lub CIT w przypadku przedsiębiorców. Na pierwszy rzut oka widać, że opłata pozornie niska okazuje się ogromną podwyżką.

Do tej pory emeryci byli zwolnieni z tej abonamentu. Nowy projekt zakłada, że dostaną zniżkę i ich opłata będzie wynosić 1 zł. Rząd postanowił też złagodzić sprzeciw społeczny przeciwko zmianom. Jak? Loterią podobną do paragonowej. Każdy z płacących abonament miałby szansę na zdobycie cennych nagród.

Jeśli rząd chciałby wprowadzić ustawę od 1 stycznia 2018 r. musiałaby zostać uchwalona najpóźniej w listopadzie. Ten pośpiech spowodowany jest bardzo złą sytuacją finansową TVP.

Gazeta Wyborcza podaje, że Fundusz Reprywatyzacyjny przy kancelarii premiera przelał TVP 200 mln zł, a to tylko pierwsza rata z 800 mln pożyczki od rządu. Spłata tej pożyczki ma się zacząć w 2019 r. TVP ma świadomość, że bez zmiany w opłatach abonamentowych nie będą wstanie podjąć się uregulowania długu.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-09-2017

politycy von z TVPKurski, odejdź. Nie zapłacę jak nadal będzie prezesem nieudacznik Kurski. Proszę zatrudnić menadżera w TVP, ale z prawdziwego zdarzenia. Fachowca … Czytaj całość

21-09-2017

LamA jak nie mam TV ?! Do sądu!!!??? Mówiłem- ostrzegałem, ale nie!! Wybraliście tą sitwę i wszyscy za to zapłacą , aby utrzymać Pieprzków, Kurskich, … Czytaj całość

21-09-2017

manKupując odbiornik tv oraz radio zapłaciłem podatek.Oglądam zapłacone platformie nc+ programy.Płacę za pobierany do tego prąd.Płacę podatki od … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (836)