Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy pracowali jak niewolnicy. Skandal na Wyspach

15
Podziel się:

Jak poinformowała policja w West Midlands, po wstępnych przesłuchaniach zrewidowano liczbę polskich ofiar procederu z 11 do dziewięciu; dwie osoby mają obywatelstwo innego kraju Europy Wschodniej.

Polacy pracowali jak niewolnicy. Skandal na Wyspach
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Policja w regionie West Midlands na zachodzie Anglii przesłuchała trzy osoby w sprawie dotyczącej niewolniczego traktowania. Śledztwo wszczęto po odkryciu, że 9 Polaków pracowało w lokalnej sortowni śmieci za głodową stawkę i bez niezbędnej opieki medycznej.

Wcześniej informowano, że chodziło o 11 Polaków. Jak poinformowała policja w West Midlands, po wstępnych przesłuchaniach zrewidowano liczbę polskich ofiar procederu z 11 do dziewięciu; dwie osoby mają obywatelstwo innego kraju Europy Wschodniej.

Jak poinformowała w środę policja, funkcjonariusze zjawili się rano poprzedniego dnia w siedzibach firm CAP Recycling w West Bromwich i Black Country Recycling w Oldbury.

Sześciu pracowników było na miejscu, następnych trzech w pobliskim mieszkaniu, a dwóch w busie zaparkowanym przed domem jednego z podejrzanych. Według policji mężczyźni pracowali "mimo oznak niedożywienia i uzależnienia od alkoholu"; jeden z nich miał złamany bark.

Inspektor Colin Mattinson zaznaczył, że udana akcja była możliwa dzięki uzyskanym informacjom, które sugerowały, że "mężczyźni z Europy Wschodniej byli wykorzystywani, otrzymując zaledwie 10 funtów za długie godziny pracy".

- Jednocześnie ludzie, którzy wykorzystywali ich samych i ich słabości związane z alkoholem, prowadzili luksusowe życie, jeżdżąc po okolicy drogimi samochodami - podkreślił. Jak dodał, policja znalazła dowody sugerujące, że niektórzy pracownicy regularnie spali na kartonach w jednej z sortowni.

Wszystkie ofiary zostały skierowane do ośrodka Czerwonego Krzyża w Tipton, gdzie zapewniono im podstawową opiekę medyczną; następnie z pomocą tłumaczy pracownicy mają zostać przesłuchani przez lokalną policję.

Trzej podejrzani w wieku 26, 47 i 52 lat zostali po wstępnym przesłuchaniu zwolnieni z aresztu, z obowiązkiem ponownego stawienia się na policji na początku listopada. Policja będzie w tym czasie kontynuowała śledztwo, które ma doprowadzić do postawienia zarzutów czerpania korzyści ze współczesnego niewolnictwa.

Dwóch podejrzanych sprawców to obywatele Wielkiej Brytanii, a jeden - Pakistanu.

Konsul generalny RP w Manchesterze Łukasz Lutostański potwierdził w rozmowie z PAP, że polskie służby konsularne wiedzą o sprawie i pozostają w kontakcie z władzami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Piotor
6 lat temu
Na jakim zachodzie Anglii??? Redaktor w wieku przed gimnazjanym???popatrz sobie na mape gdzie jest West Bromwhich. No slowo west pojawilo sie w nazwie miejsca to ciach i jest zachod. Idz na lekcje geografii....
sid77
6 lat temu
ciemnota ze wschodu, ciekawe jak by im kazali e burdelu pracowac to tez by poszli
Ja
6 lat temu
Anglicy nigdy nie lubili Polaków i zawsze traktowali Nas jak kawałek g. Churchill życzył porażki Piłsudskiemu w wojnie z bolszewikami; w 39 i 45 cynicznie zdradzili Polskę pomimo hucznych zapowiedzi; zasluzeni lotnicy z dywizjonu 303 nie zostali zaproszeni na świętowanie zakończenia 2 wojny światowej, a później w nagrodę zaproponowano im najgorsze niewolnicze prace; teraz dochodzą nagminne ataki i zabójstwa dokonywane na Polakach.
gościu
6 lat temu
Pomyśleć że jeden znany noblista obalał komunę walcząc "o godność robotnika " .Ciekaw jestem czy ci Polacy czuli się mniej zniewoleni niż ten noblista "za komuny".Pozdrawiam
.,.
6 lat temu
Nikt ich tam na siłę nie pcha do pracy . Sami tam jadą.