Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pozwolenia dla przewoźników jeżdżących do Rosji straciły ważność o północy

Pozwolenia dla przewoźników jeżdżących do Rosji straciły ważność o północy

Fot. Shutterstock/Jaroslav Pachy sr

O północy z poniedziałku na wtorek straciły ważność pozwolenia na transport samochodowy towarów do Rosji. Do tej pory Polska i Rosja nie doszły w tej sprawie do porozumienia. Oznacza to, że polscy przewoźnicy nie mogą wykonywać kursów do Rosji.

W grudniu 2015 r. Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych traktując je, jako przewóz na rzecz kraju trzeciego. A liczba zezwoleń na tego typu przewóz jest bardzo ograniczona.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny m.in. za transport Jerzy Szmit poinformował, że w poniedziałek polska strona otrzymała protokół przedstawiający stanowisko strony rosyjskiej w sprawie negocjacji dotyczących transportu między obu krajami. - Niestety nie wszystko w nim jest w takim kształcie, który nam po pierwsze by odpowiadał, a po drugie - odzwierciedlałby to, co zostało ustalone - mówił w poniedziałek dziennikarzom Szmit.

Zaznaczył, że nie ma na razie ustalonego kolejnego terminy spotkania z Rosjanami. Zapewnił jednak, że resort jest gotowy do podjęcia z nimi dalszych rozmów, co jest możliwie w tym tygodniu.

Szmit podkreślił, że zanim dojdzie do kolejnych rozmów z Rosjanami w sprawie przewozów, chciałby uzyskać od strony rosyjskiej zapewnienie, że wspomniane przepisy zostaną zmienione. - Jeżeli tego nie ustalimy, to można powiedzieć w znacznym stopniu nie osiągniemy naszych celów i nie będziemy w stanie chronić naszych przewoźników na terenie Federacji Rosyjskiej. I niestety z tego rynku będziemy eliminowani - mówił. Dodał, że zdaniem ekspertów do 85 proc. polskich przewoźników "straci rację funkcjonowania w Rosji". Wskazał, że "jasnej deklaracji nie ma", że te przepisy zostaną zmienione.

W pierwszym tygodniu lutego Polska i Rosja prowadziły negocjacje na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń wjazdu na 2016 r. Zakończyły się one bez porozumienia. Oznacza to, że na razie polscy przewoźnicy mogą jeździć do Rosji tylko na podstawie specjalnych międzynarodowych zezwoleń - których Polska posiada 168.

Według danych Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (SMPD) brak zezwoleń na transport do Rosji to straty dla ponad 2,5 tys. firm mających flotę kilkunastu tysięcy samochodów. SMPD szacuje, że brak porozumienia to strata 200 tys. przejazdów rocznie. Wartość każdego z nich to około 2 tys. euro.

W 2015 r. obowiązywał kontyngent w wysokości 250 tys. zezwoleń dla polskich kierowców podzielonych na trzy kategorie: przewozy tranzytowe, przewozy dwustronne i tzw. kraje trzecie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
POLAK879
77.223.219.* 2016-02-16 13:46
I bardzo dobrze teraz niech wielcy pracodawcy sami tam jeżdżą .Skasować tiry w Polsce a drogi staną się bezpieczne.
zonia2015
77.91.35.* 2016-02-16 11:54
Zamknąć im też drogę powietrzną żeby nie myśleli że im jest wszystko wolno.Bombardują Ukrainę, zagrabili Krym i jeszcze chcą więcej.Niech swoje tiry przewożą promami.
Szofer polski
79.191.88.* 2016-02-16 11:29
Zakaz jazdy do Rosji moze wyzwoli pomysl kasowania tych gratow n a polskich droogach w postaci tysiecy TIR na poalkich drogach bo zawlaja i niszcza drogi a kolej popada w ruine bo brak dla nich pzrewozow. TIR na drodze to wypadek gotowy bo jezda duraczki mlodociane scigaja sie a osobowe jezdza po rowach a lbo sa spychane na drzewo lub slupy trakcji. Moze ich zatrudnia abglicy niemcy czy francuzi jakos nie slychac nic o tym pomysle. TIRy na tory kiedys takie bylo haslo a upadlo w zgniliznie kapitalistycznej dalej kolej jest do skasowania .. czarno to widze, ruscy zmadrzeli a polalcy zglupieli pod rzadami szemranej nacji..
Zobacz więcej komentarzy (36)