Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Za pracą do Albanii. Jest lepiej niż we Włoszech

Za pracą do Albanii. Jest lepiej niż we Włoszech

Fot. Andreas Lehner/CC/Flickr

Włosi emigrują za pracą do Albanii, bo w ojczyźnie nie mogą znaleźć zatrudnienia. Są wśród nich zarówno pracownicy najemni, jak i drobni przedsiębiorcy.

Dobra pogoda, niskie podatki i pięciokrotnie niższe koszty życia oraz sprawnie funkcjonująca administracja skłoniły kilkanaście tysięcy Włochów do szukania źródeł utrzymania po drugiej stronie Adriatyku - zauważyło Radio Watykańskie.

Początkowo do Albanii emigrowali włoscy biznesmeni w poszukiwaniu taniej siły roboczej. W ostatnich latach, wraz z pogłębieniem się kryzysu na włoskim rynku pracy, zwłaszcza wśród młodzieży, do przedsiębiorców dołączyli także właściciele małych firm i zwykli pracownicy, zazwyczaj wykwalifikowani specjaliści.

Spośród 19 tys. Włochów w Albanii 16 tys. to pracownicy najemni na kontraktach. Dzięki znacznie niższym kosztom życia utrzymują się tam bez problemu za pensję w wysokości 900 euro, za którą trudno byłoby im przeżyć w ojczyźnie. Są wśród nich przede wszystkim lekarze, wykładowcy uniwersyteccy, architekci, a także włoscy restauratorzy i kucharze.

Nową szansę znajdują tam także osoby, które straciły ją we Włoszech - radio podało przykład 50-latka, który stracił bar w centrum miasta L'Aquila w Abruzji w rezultacie trzęsienia ziemi w 2009 roku. Mężczyzna niedawno otworzył lokal w Tiranie.

Jednocześnie radio zwraca uwagę na zjawisko podwójnej migracji między Włochami a Albanią. Z tego byłego komunistycznego kraju na początku lat 90. przybyły do Włoch tysiące ludzi. Obecnie Albańczycy nadal przyjeżdżają do Włoch w poszukiwaniu lepszego życia, ale odbywa się to na znacznie mniejszą skalę. Społeczność albańskich migrantów w tym kraju liczy prawie pół miliona osób. Teraz zaś to Włosi emigrują do Albanii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
duko
2017-02-22 13:45
Jeszcze 5 miesięcy w media exert i spadam zagranicę. Nie jest źle, zeby sobie zarobić i odłożyć wystarczy ale jak mam pracować w takiej pracy, to wolę zarabiać w euro.
cyc
2017-02-20 21:18
Jak bedziemy mieli taka poprawe `w gospodarce jak do tej pory to za 10 lat niemcy i albanczycy beda do nas do media expertow przyjezdzac i pracowac dla nas hehe
cos
2017-02-20 15:41
Tedziu masz rację jak można napisać Evren zamiast Enver. Toż to skandal! Każdy Europejczyk a nawet każdy obywatel świata powinien znać życiorys tego wybitnego przywódcy! A tak poważnie to kraj piękny ale z tą prężną gospodarką to chyba przesadziłeś.
Pokaż wszystkie komentarze (31)