Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki przyspiesza z projektem pracowniczych planów kapitałowych. To kwestia najbliższych miesięcy

Morawiecki przyspiesza z projektem pracowniczych planów kapitałowych. To kwestia najbliższych miesięcy

Według premiera spokojna dyskusja wokół systemu emerytalnego jest warunkiem wstępnym akceptacji społecznej. Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER
Według premiera spokojna dyskusja wokół systemu emerytalnego jest warunkiem wstępnym akceptacji społecznej.
- Chcemy w najbliższym miesiącach wprowadzić na ścieżkę legislacyjną program budowy kapitału, a także temat dotyczący przyszłości otwartych funduszy emerytalnych - zapowiedział we wtorek Mateusz Morawiecki.

Według premiera spokojna dyskusja wokół systemu emerytalnego jest warunkiem wstępnym akceptacji społecznej. - Brak tej dyskusji kilka lat temu doprowadził do wielu kontrowersji wokół reformy systemu - mówił na konferencji po posiedzeniu rządu Morawiecki.

Na początku listopada br. projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych został umieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

System PPK jest przeznaczony dla 11,4 mln Polaków, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli zdecydujemy się odkładać na ten cel 2 proc. wynagrodzenia, to kolejne 1,5 proc. dopłaca pracodawca, z możliwością zwiększenia wpłat do 4 proc. po obu stronach.

Zobacz też, o ile w przyszłym roku wzrosną emerytury:

 

 

System jest współfinansowany przez państwo - w formie 250 zł składki powitalnej i 240 zł corocznej dopłaty, a także w formie zwolnienia pracodawcy ze składek na ubezpieczenie społeczne od wpłat wnoszonych do PPK.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział wcześniej, że system PPK wzmocni polską gospodarkę i przełoży się na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego o ok. 0,3-0,4 proc. PKB w perspektywie długoterminowej. Wcześniej mówił, że po wprowadzeniu PPK na rynek kapitałowy może rocznie wpływać więcej niż zakładane w projekcie ustawy 12 mld zł.

Pod koniec września br. wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pracownicze plany kapitałowe (PPK) wejdą w życie najpóźniej od 2019 r.

- Pracownicze Plany Kapitałowe będą największym programem rządowym - po 500+ - który wzmocni bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin oraz podniesie ich standard życia - mówił w listopadzie Mateusz Morawiecki, wtedy jeszcze wicepremier.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
pisobolszewia
2017-12-22 09:01
jedna piramida finansowa w ZUS właśnie się wali to sekciarze wprowadzają nastepną piramidę pod nazwą PPK z której będzie finansowane 500+ dla patologii
Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
2017-12-21 22:40
Szanowny Panie Premierze dlaczego od biednego emeryta który musi dopracować bo nie starcza mu na leki, opiekę lekarską i inne pobierana jest po raz drugi składka emerytalna i rentowa To jest chore. Może czas najwyższy przyjrzeć się temu szaleństwu. Kto to wymyślił? Emeryci na stronach internetowych zwracają na ten temat uwagę. A rząd jak milczał tak do tej pory milczy.
francik
2017-12-21 19:41
kiedy ja przejdę na emeryture mam już 46 lat stażu pracy na robotniczym stanowisku
Pokaż wszystkie komentarze (157)