Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo restrukturyzacyjne - do Sejmu trafił rządowy projekt

0
Podziel się:

Projekt jest elementem kompleksowej strategii gospodarczej państwa, ukierunkowanej na ochronę przedsiębiorstw, miejsc pracy i know-how.

Prawo restrukturyzacyjne - do Sejmu trafił rządowy projekt
(Fotolia)

Ochrona firm w tarapatach finansowych przed bankructwem, m.in. po to, by zachować miejsca pracy - to cel projektu Prawa restrukturyzacyjnego, który pod koniec ubiegłego tygodnia trafił do Sejmu. Propozycję przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki rząd przyjął 9 września.

Po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów CIR deklarowało, że jest on elementem kompleksowej strategii gospodarczej państwa, ukierunkowanej na ochronę przedsiębiorstw, miejsc pracy, kapitału intelektualnego i know-how.

Zarazem - podkreślono - _ kluczowym elementem nowych przepisów będzie wprowadzenie dodatkowych zasad gwarancji poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego _.

W przypadku kolizji wniosków to wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego ma mieć pierwszeństwo przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości, ale nie będzie to pierwszeństwo o charakterze bezwzględnym. _ Planuje się wprowadzenie mechanizmów prawnych, które wyeliminują jakiekolwiek próby nadużycia tych zasad przez nieuczciwych przedsiębiorców _ - dodano.

Jak podkreślało CIR, obecne przepisy zobowiązują firmy do spełnienia wielu wymogów formalnych dotyczących wniosków i pism w postępowaniu upadłościowym. _ Aby to zmienić, wprowadzone będą ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej czasu i zmniejszą się koszty takich postępowań, bo np. nie trzeba będzie korzystać z usług pocztowych _ - zaznaczyło CIR.

Regulacja zakłada utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Będzie on zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze będą znajdowały się ponadto informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie się można z niego dowiedzieć, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie. Korzystanie z rejestru będzie bezpłatne. Znajdą się w nim także wzory pism i formularzy, wymagane w trakcie postępowania. Informacje umieszczane w rejestrze nie będą już publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także w prasie lokalnej. Dzięki temu spadną koszty procedur upadłościowych.

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej części przedsiębiorców, które mają obowiązywać od 1 września 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie liczba bankructw w Polsce. Oto powód We wrześniu upadłość ogłosiło 71 firm wobec 66 w analogicznym miesiącu przed rokiem.
Upadłość konsumencka. Łagodniejsze prawo Sprawdź, co się zmienia.
Wierzyciel może zabrać stado i je uśmiercić W przypadku egzekucji ze zwierząt dopuszczalne jest uśmiercenie stada i sprzedaż tusz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)