Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes GetBack zatrzymany. Michał Dworczyk: efekt właściwej reakcji organów państwa

162
Podziel się

- Myślę, że to dobitny przykład różnicy między państwem rządzonym przez koalicję PO-PSL a PiS - powiedział w niedzielę szef kancelarii premiera.

Zatrzymanie b. prezesa GetBacku to efekt właściwej reakcji organów państwa - mówi Michał Dworczyk.
Zatrzymanie b. prezesa GetBacku to efekt właściwej reakcji organów państwa - mówi Michał Dworczyk. (EAST NEWS)
bDTttnLV

Były szef spółki windykacyjnej GetBack, Konrad K., został zatrzymany w sobotę na warszawskim Okęciu. Wracał z krótkiej wizyty z Izraela. Dzień wcześniej był przesłuchiwany przez prokuraturę w charakterze świadka.

Jak pisaliśmy, sobotnie zatrzymanie było związane z tym, że K. miał usłyszeć zarzuty. W niedzielę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził, że byłemu prezesowi GetBacku postawiono zarzuty usiłowania oszustwa na szkodę Polskiego Funduszu Rozwoju, wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w obrocie gospodarczym na szkodę spółki GetBack SA oraz przestępstw dotyczących manipulacji instrumentami finansowymi i podawania nieprawdy do publicznej wiadomości o działaniach spółki.

- Śledztwo w sprawie GetBack prokuratura wszczęła dzień po złożeniu zawiadomienia przez KNF [24 kwietnia - red]. Zaś po upływie 1,5 miesiąca zatrzymano i przedstawiono zarzuty głównemu podejrzanemu. Tymczasem w sprawie Amber Gold, gdy rządziła PO, prokuratura wszczęła postępowanie dopiero po upływie 6 miesięcy od złożenia zawiadomienia przez KNF, zaś główny sprawca usłyszał zarzuty jak minęło aż 2 lata i 8 miesięcy od zawiadomienia - powiedział dla WP Zbigniew Ziobro.

bDTttnLX
Zobacz także: Zobacz też: UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Według Michała Dworczyka to "dobitny przykład różnicy między państwem rządzonym przez koalicję PO-PSL, a PiS". - Tam różnego rodzaju afery, różnego rodzaju grupy oszustów, mogły działać swobodnie i państwo nie reagowało praktycznie wcale, bądź w niewielkim stopniu. W czasie naszych rządów widzimy od razu reakcję organów państwa i zatrzymanie osoby, co do której istnieją podejrzenia o spowodowanie szeregu nadużyć. Nie ma żadnego parasola ochronnego, nie ma przeciągania sprawy miesiącami - powiedział w niedzielę Polskiej Agencji Prasowej Dworczyk.

Zapewnił, że premier Mateusz Morawiecki polecił służbom zajęcie się sprawą GetBack zaraz po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach w spółce.

bDTttnMd

Odniósł się też do zarzutów opozycji, że afera GetBack to afera związana ze środowiskiem PiS. - To wyjątkowy cynizm, bo tak naprawdę w państwie rządzonym przez PO-PSL, organy ścigania tuszowały różne patologie, w tym aferę Amber Gold. Organy państwa pozwalały wówczas na rozkwit tego rodzaju patologii, jak ta związana z firmą GetBack, która powstała przecież w 2012 roku, czyli za ich rządów - odparł.

Dodał, że mówienie, że GetBack to afera PiS, to jak twierdzenie, że Hanna Gronkiewicz–Waltz chroniła lokatorów reprywatyzowanych warszawskich kamienic.

Prokuratura zajęła się sprawą po zawiadomieniu z Komisji Nadzoru Finansowego.

Firma windykacyjna, która pożyczyła od inwestorów, w większości klientów indywidualnych, ponad 2 mld zł, w tym roku przestała regulować zobowiązania.

bDTttnMe

GetBack podał pod koniec maja, że zgodnie ze wstępnymi, nieaudytowanymi wynikami finansowymi, w ubiegłym roku miał 1,3 mld zł straty. Tym samym przekroczyła ona wartość kapitałów własnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDTttnMy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(162)
zcx
3 lata temu
różnica wielka Pis odrzucił wniosek komisji śledczej w sprawie getbacku. do tego czekali aż przekręt urósł do prawie 3 mld.
mmm
3 lata temu
jasne- PiS zadziałał natychmiast. tylko, że... Amber Gold nakradł 800mln i gdy to wyszło pan P. natychmiast aresztowany. Pan KK zajumał 2,6 mld zł i kilka miesięcy chodził na wolności i niszczył dowody (6 laptopów na przemiał tylko w firmie). AmberGold nie sponsorował, ani nie współpracował z PO. A Getback szerokim gestem finansował media i imprezy PiS. Nawet Jarosław dostał nagrodę sponsorowaną przez GBK. wreszcie AG nie działał na rynku regulowanym (a mimo to KNF ostrzegała), podczas gdy GBK był pod stałą kontrolą pisowskich organów (KNF) oraz pisowskiej spółki GPW. Również spółki dystrybuujące obligacje GBK to banki podlegające stałej kontroli pisowskiego KNF. I co? 20-30 tys oszukanych Polaków za zgodą PiS. (może to byli nieprawdziwi Polacy?)
Roman
3 lata temu
Rożnica zdecydowana PO zatrzymało przekryta gdy przekręt osiągnął 800mln, a PiS czekał do 2,5mld, pewnie pewnie teraz go przycisną zęby im oddał na partię i będzie OK, a SKOKÓW ciągle PiS nie rozlicza, musi chyba jakoś ukryć swoja firmę windykacyjną która ma te kasę ściągnąć.
bDTttnMz
Strzyga
3 lata temu
Wszystkie firmy windykacyjne będące na GPW to wydmuszki. Nie mają żadnego majątku a kasę mają tylko dlatego, że złowili kupę jeleni. trzeba być niepełnosprytnym żeby kupować ich akcje...
Ghost
3 lata temu
A co z jego szefem, Czarneckim? Dogadał się z dojną zmianą?
...
Następna strona