Notowania

Przejdź na
zmiany w ofe
01.04.2011 12:48

Prezydencie pokaż ekspertyzy o OFE

Leszek Balcerowicz i kilku byłych ministrów uważają, że nie przedstawienie ekspertyz społeczeństwu, przeczy zasadzie przejrzystości debaty publicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Leszek Balcerowicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Stępień, Tadeusz Syryjczyk i Janusz Steinhoff zaapelowali do prezydenta o upublicznienie ekspertyz prawnych, które mają być podstawą jego decyzji w sprawie podpisania ustawy dotyczącej OFE.

_ Demokracja wymaga, aby przesłanki decyzji Prezydenta, który na mocy art. 126.2 Konstytucji "czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji", były dostępne dla społeczeństwa, w tym dla kręgów fachowych w danej sprawie. Jest to tym bardziej istotne, że ustawa w sprawie zmian w systemie emerytalnym budzi zasadnicze zastrzeżenia ze strony kręgów prawniczych, między innymi - byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego _ - czytamy w apelu do prezydenta, przesłanego przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Pod apelem podpisali się: przewodniczący FOR prof. Leszek Balcerowicz, senator RP i były premier Włodzimierz Cimoszewicz, były prezes i sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, były minister przemysłu Tadeusz Syryjczyk oraz były minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Podkreślili oni, że _ sytuacja, w której ekspertyzy, które mają być podstawą podjęcia decyzji przez prezydenta, nie byłyby dostępne społeczeństwu, przeczyłaby zasadzie przejrzystości i uczciwości debaty publicznej na temat stanowienia prawa _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135312.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/polski;emeryt;zyje;za;pol;sredniej;krajowej;gorzej;niz;w;kryzysie,129,0,798593.html) Polski emeryt żyje za pół średniej krajowej. Gorzej niż w kryzysie
Prezydencka minister Irena Wóycicka po środowym spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z pracodawcami i związkowcami na temat zmian w OFE powiedziała, że prezydent zawsze przed podpisaniem ustawy jeszcze raz analizuje aspekty merytoryczne i prawne, więc jeszcze kilka dni na pewno na to potrzebuje.

- _ Pan prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji po tym, jak ustawa przyjęta przez parlament wpłynie do kancelarii. I podejmie decyzję w tym czasie. Myślę, że pan prezydent podejmie decyzję bez zwłoki, jak tylko będzie przekonany co do zasadności swojej decyzji. _ - mówiła Wóycicka.

Uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawa w sprawie zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS, będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t136008.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/sejm;przeglosowal;zmniejszenie;skladki;do;ofe,195,0,800963.html) Sejm przegłosował zmniejszenie składki do OFE
Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej (liczonej od podstawy opodatkowania) dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE. Ustawa - z pewnymi wyjątkami - wejdzie w życie 1 maja 2011 r. Senat nie zgłosił w środę poprawek do ustawy.

Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o około 190 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t86743.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pis;bedziemy;bronic;emerytur;polakow,240,0,802800.html) PiS: Bedziemy bronić emerytur Polaków Senatorowie PiS złożą wniosek o odrzucenie nowelizacji ustawy o OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t136359.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;do;trybunalu,62,0,802622.html) Zmiany w OFE do Trybunału? Były prezes Trybunału Konstytucyjnego podważa zgodność projektu rządowego z ustawą zasadniczą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t90201.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/nowak;o;cieciu;ofe;prezydent;poprze,242,0,801778.html) Nowak o cięciu OFE. Prezydent poprze Prezydencki minister mówi, że Komorowski czuje się współautorem przedsięwzięcia.
Tagi: zmiany w ofe, ofe, emerytury, kraj, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz