Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę blokującą wyprowadzanie zysków

0
Podziel się:

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.

Prezydent podpisał ustawę blokującą wyprowadzanie zysków
(Bartosz Krupa/East News)
bEDXUKrV

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś nowelizację ustaw podatkowych, zakładającą, że przepisy blokujące wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.

Dziś wieczorem nowelizacja została opublikowana w internetowym Dzienniku Ustaw. Jej przepisy wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Uchwalenie przez Sejm noweli wynikało z opóźnienia publikacji ustawy dotyczącej opodatkowania firm, których spółki córki są zarejestrowane w rajach podatkowych.

bEDXUKrX

Zgodnie z nowymi przepisami dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) mają być opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.

Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.

Ustawa, dzięki której rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października, w efekcie istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z aż rocznym opóźnieniem.

bEDXUKsd

Premier Ewa Kopacz zleciła szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Uznano, że _ ustalenia kontroli uzasadniają negatywną ocenę skuteczności i rzetelności działań Ministerstwa Finansów dotyczących wejścia w życie przepisów (...) w zakresie zagranicznych spółek kontrolowanych z dniem 1 stycznia 2015 r. _.

Według kontrolerów _ ustawa o rajach podatkowych _ została opublikowana z opóźnieniem, ponieważ RCL nieprawidłowo ustaliło termin jej ogłoszenia, a odpowiedzialność za to ponoszą szef Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych Jarosław Deminet i jego zastępca Marek Głuch, _ którzy dokonywali analizy przepisów vacatio legis i w konsekwencji nie nadali pracom właściwego priorytetu, tj. przyspieszonego trybu prac _.

W wyniku kontroli ze spóźnioną publikacją ustawy odwołany został ze stanowiska zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w MF, a szef Departamentu Dzienników Urzędowych w RCL otrzymał upomnienie. Ponadto on i jego zastępca zostali pozbawieni premii za październik.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro w Polsce? Piechociński ujawnia Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego odniósł się do propozycji prezydenta Bronisława Komorowskiego złożonej przed Zgromadzeniem Narodowym.
Prezydent w Turcji. Rozmawia o Krymie Ważną część wizyty stanowią też sprawy gospodarcze. W Stambule odbędzie się Forum Gospodarcze z udziałem między innym 150 polskich firm.
"Prowadzenie firmy wciąż nie jest proste" Jego zdaniem mimo pozytywnych zmian i optymistycznych sygnałów prowadzenie biznesu w Polsce wcale nie stało się dużo łatwiejsze.
bEDXUKsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)