Notowania

podatki
30.04.2018 15:51

Producent oleju rzepakowego przegrał ze skarbówką. Przedsiębiorca domagał się 42 mln zł odszkodowania

Urząd skarbowy w Częstochowie pomylił się w sprawie stawki VAT. Potem zaczął zmasowane kontrole u przedsiębiorcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gdaniec / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
7 czy 22 proc. VAT na olej rzepakowy? Urzędnicy skarbowi sami nie wiedzieli.

42 mln odszkodowania za utracone korzyści domagał się od państwa przedsiębiorca, który oskarżył aparat skarbowy o zniszczenie swojej firmy. Problemy zaczęły się, gdy okazało się, że ma prawo płacić niższą stawkę VAT. Sąd nie znalazł związku przyczynowego.

Jak pisze "Puls Biznesu", Robert Janeczek w 2004 r. podpisał umowę z Rafinerią Trzebinia na dostawę co miesiąc 600 ton oleju rzepakowego do produkcji biopaliw.

Gdy zwrócił się do urzędu skarbowego w Częstochowie o wskazanie stawki VAT na surowy jadalny olej rzepakowy z przeznaczeniem na cele inne niż spożywcze, otrzymał odpowiedź, że stawka wynosi 22 proc. W taki sposób zaczął rozliczać podatek.

Wideo: dd lipca fiskus będzie kontrolować firmy przez Jednolity Plik Kontrolny

Gdy Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że częstochowska skarbówka popełniła błąd i właściwa stawka wynosi 7 proc., firma Janeczka otrzymała zwrot nadpłaconego podatku. Wtedy jednak zaczęły się zmasowane kontrole częstochowskiego urzędu skarbowego.

Dalsze szykany skarbówki - blokada kont, zarzuty karno-skarbowe, a nawet zlicytowanie linii produkcyjnych - doprowadziły do tego, że przedsiębiorca stracił płynność finansową, wiarygodność u kontrahentów, a w końcu także możliwość wywiązywania się z kontraktu z rafinerią. W końcu jego firma przestała działać.

Argumentów Roberta Janeczka nie uznał sąd, który nie dopatrzył się związku przyczynowego między wskazywaną przez przedsiębiorcę szkodą a działaniem organów skarbowych.

Przedsiębiorca w 2015 roku wystąpił z pozwem, w którym domagał się odszkodowania za niezrealizowany kontrakt z Rafinerią Trzebinia. Sąd oddalił pozew, ale w apelacji wyrok został uchylony. Sprawa trafiła do kolejnego rozpoznania, ale i tym razem sąd okręgowy nie przyznał racji przedsiębiorcy. Robert Janeczek zapowiedział apelację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-04-2018

ceridFilm "Układ zamknięty" pokazuje tylko wierzchołek góry lodowej. Jeżeli "państwo" chce kogoś zniszczyć, to zrobi to, bez mrugnięcia … Czytaj całość

30-04-2018

antyklerykałtrudno się spodziewać czegoś innego w skorumpowanej Polsce katolickiej !!!!!!!!!!!..................."Komisja majątkowa - skrywany raport rządu: … Czytaj całość

30-04-2018

KXDo czasu jak trafią na wkurzonego desperata i wpadnie do urzędu skarbowego i WYRŻNIE wszystkich urzędasów + sędziego nic się nie zmieni

Rozwiń komentarze (51)