Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa wychodzi na prostą

0
Podziel się:

Produkcja w sierpniu, w porównaniu z poprzednim rokiem może wzrosnąć.

Produkcja przemysłowa wychodzi na prostą
(Toyota/Materiały prasowe)

Dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu w ujęciu rocznym może być dodatnia, kolejne miesiące mogą przynieść dalsze spadki, zaś trwały powrót do wzrostu produkcji możliwy jest na przełomie 2009 i 2010 roku - poinformował Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki.

_ - Jest duża szansa, że dynamika produkcji w sierpniu może być dodatnia. Ponieważ mamy lekką tendencję, patrząc na dane wyrównane sezonowo, poprawy w przemyśle _ - powiedział Dudek.

_ - Uważamy, że to będzie kontynuowane, nie wiemy czy silniej czy słabiej, zakładamy raczej ostrożny scenariusz. Z drugiej strony jest także niski efekt bazy statystycznej w ubiegłym roku w sierpniu, tam był dołek jeśli chodzi o produkcję _ - dodał.

Wicedyrektor departamentu MF przypomniał także, że liczba dni roboczych jest w tym roku w sierpniu wyższa niż w analogicznym okresie rok temu ale niższa niż w lipcu.

_ - Możemy się otrzeć o dodatnią dynamikę, na pewno jest szansa, że dynamika spadku będzie mniejsza, a nawet rdr będzie na plusie _ - uważa Dudek.

_ - To będzie efekt jednorazowy, potem mamy wrzesień i październik i znowu wysoką bazę i możemy wrócić do spadków. Wydaje się, że trwale dodatnia dynamika roczna wróci na przełomie 2009 i 2010 roku _ - dodaje.

Produkcja przemysłowa w lipcu 2009 roku spadła o 4,6 proc. rdr, po spadku o 4,5 proc. rdr w czerwcu 2009 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,8 proc.

Dane o sprzedaży dają szansę na dodatki PKB w III kw.

Zdaniem Dudkadane o sprzedaży detalicznej w lipcu są pozytywną informacją i dobrze rokują jeśli chodzi o PKB w III kwartale.

_ - Jednak są one dopiero za jeden miesiąc, pozostaje jeszcze sierpień i wrzesień. Dlatego należy zachować pewną ostrożność, sprzedaż pokazuje, że jest tendencja wychodzenia (ze spowolnienia - PAP) i to nawet szybsza niż wszyscy zakładali, ale z drugiej strony jeśli chodzi o rynek pracy, wynagrodzenia, nadal mamy tendencję spadkową. Z jednej strony siła nabywcza naszych dochodów słabnie, a z drugiej strony mamy pozytywne wyniki po stronie popytu _ - zaznacza wicedyrektor.

_ - Wszyscy spodziewali się, że dolny punkt zwrotny (gospodarki - PAP) będzie w II lub III kwartale, być może mamy go już za sobą i jeżeli te dane o sprzedaży, te pozytywne tendencje będą kontynuowane w sierpniu i wrześniu, to uprawdopodabnia się scenariusz, że będziemy mieli wzrost gospodarczy także w III kwartale _ - dodał.

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2009 roku wzrosła o 5,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, po wzroście o 0,9 proc. rdr w czerwcu 2009 roku, a mdm wzrosła w lipcu br. o 6,9 proc.

Raport Money.pl
*Dane coraz lepsze. Kryzys nie wróci * Konsumpcja i budownictwo, a także inne wskaźniki gospodarcze okazały się lepsze od prognoz. Dają nadzieję, że Polska przeszła kryzys gospodarki światowej suchą nogą. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)