Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będzie przeprawa promowa na Wiśle między Bydgoszczą a Toruniem. "Fantastyczna sprawa dla regionu"

Będzie przeprawa promowa na Wiśle między Bydgoszczą a Toruniem. "Fantastyczna sprawa dla regionu"

Przeprawa będzie ważna dla turystów, ale też dla mieszkańców, z których wielu dojeżdża do pracy z Solca Kujawskiego do Bydgoszczy-Fordonu i Torunia - mówi burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk. Fot. EAST NEWS
Przeprawa będzie ważna dla turystów, ale też dla mieszkańców, z których wielu dojeżdża do pracy z Solca Kujawskiego do Bydgoszczy-Fordonu i Torunia - mówi burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk.

Przeprawa promowa na Wiśle między Toruniem a Bydgoszczą ma zostać uruchomiona jesienią 2018 r. - przewiduje umowa zawarta we wtorek przez władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego z władzami zainteresowanych powiatów i gmin.

Stronami umowy są urzędy marszałkowski, miasta i gminy Solec Kujawski, gminy Zławieś Wielka oraz starostwa powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

Zgodnie z planami przeprawa ma powstać na wysokości Solca Kujawskiego na lewym brzegu rzeki i Czarnowa na prawym brzegu. Przedsięwzięcie pozwoli na skomunikowanie dróg krajowych nr 10 i 80 biegnący po przeciwległych stronach rzeki.

- Legendarny już w naszym województwie pomysł stworzenia przeprawy promowej przyjął realne kształty i przystępujemy do realizacji projektu, który prawdopodobnie zostanie zakończony w przyszłym roku. Mamy plan uruchomić pierwsze kursy promu jesienią przyszłego roku, a może trochę wcześniej - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Całbecki podkreślił, że znacznej części prac związanych z projektem podjęła się burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk, która wraz z zespołem przygotowała koncepcję przedsięwzięcia, istotne warunki zamówienia publicznego, studium wykonalności i analizę techniczną.

Zobacz też: Polacy chcą mieszkać w loftach:

 

 

- To jest fantastyczna sprawa dla regionu. Przeprawa będzie ważna dla turystów, ale też dla mieszkańców, z których wielu dojeżdża do pracy z Solca Kujawskiego do Bydgoszczy-Fordonu i Torunia, ale również z tych miast do Solca Kujawskiego. Skorzystanie przez pracowników z promu w przypadku pokonywania trasy między Solcem Kujawskim i Bydgoszczą-Fordonem to oszczędność 40 km dziennie - powiedziała burmistrz Solca Kujawskiego.

Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka, na terenie której leży Czarnowo, podkreślił, że koncepcja przeprawy promowej nabierała kształtu od 2005 r. Zaznaczył, że dla mieszkańców gminy połączenie z Solcem Kujawskim to m.in. skrót do trasy w kierunku Szczecina.

Inwestycja będzie miała dwie części: pierwsza to przebudowa przyczółków i budowa dróg dojazdowych do przeprawy, druga - zakup promu. Według założeń prom będzie miał około 24 m długości i 16 m szerokości, a na pokład zabierze około 80 pasażerów i 15 samochodów osobowych.

Przetargi związane z inwestycją wkrótce ma ogłosić Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Będą one dotyczyć wyłonienia wykonawcy dokumentacji i przebudowy przyczółków i układu drogowego w systemie "zaprojektuj i buduj", jak również zakupu i rozruchu promu oraz świadczenia usługi obsługi promu.

Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie 13,8 mln zł, z czego zakup i uruchomienie promu to około 4,8 mln zł, a przebudowa przyczółków i dróg - około 7 mln zł. Inwestycja znalazła się w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej, co umożliwia uzyskanie dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 85 proc. Na 15 proc. kosztów własnych mają złożyć się samorządy: wojewódzki - 50 proc. i samorządy gminne i powiatowe - po 12,5 proc.

Koszty eksploatacji promu oszacowano na 527 tys. zł rocznie. Podobnie jak w przypadku kosztów własnych inwestycji, połowę pokryć ma samorząd województwa, a samorządy lokalne - po 12,5 proc.

toruń, bydgoszcz, prom przez wisłę
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Artykuł 7 ust. 3 TUE
2018-01-14 00:08
Super wiadomość! Podatek denny od 384 m kwadratowych! Piechotą nie chodzi, ma się rozumieć, bo będzie pływać. W sumie jak tak ma pływać tam i z powrotem, to podstawa opodatkowania te 384 m kwadratowe czy cały pas o szerokości kadłuba i długości równej odległości przyczółków?
m-53
2017-09-27 01:01
Takie przeprawy powinny być płatne, choćby symbolicznie. Złocisza od łebka, piątala za osobowy i dychę za dostawczaka lub busa. Kierowca i jeden pasażer nie płaci.
Łysy
2017-09-26 21:34
Skracanie drogi kasy z Bydgoszczy do papy Tadzia ???
Pokaż wszystkie komentarze (4)