Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Hongkongu. Francja reaguje

0
Podziel się:

Rosną obawy, że wkrótce może dojść do konfrontacji demonstrantów z władzą.

Protesty w Hongkongu. Francja reaguje
(PAP/EPA)
bFgcqAaJ

MSZ Francji śledzi rozwój wydarzeń w Hongkongu i przypomina, że Francji leży na sercu prawo ludności do organizowania pokojowych manifestacji - powiedział rzecznik resortu Romain Nadal, odnosząc się do prodemokratycznych protestów w Hongkongu.

Paryż ostrzegł też obywateli Francji przebywających w Hongkongu, by zachowali ostrożność ze względu na trwające od tygodnia demonstracje; zalecił _ zdecydowane _ unikanie wszelkich zgromadzeń.

Zarząd francuskiego giganta kosmetycznego L'Oreal zakazał pracownikom firmy do 6 października wszelkich służbowych podróży do Hongkongu. Rosną obawy, że wkrótce może dojść do konfrontacji, jeśli władze lokalne podejmą próbę oczyszczenia ulic z demonstrantów przed świętem narodowym, które wypada 1 października.

bFgcqAaL

Wcześniej we wtorek ruch Occupy Central, który jest organizatorem prodemokratycznych protestów, poinformował, że lokalne władze Hongkongu mają do środy ustosunkować się do żądań w sprawie reform. W przeciwnym wypadku zagrożono nowymi demonstracjami.

Tymczasem szef lokalnej chińskiej administracji w tej byłej brytyjskiej kolonii Chun-ying Leung zapewnił, że władze centralne Chin nie wycofają się z wprowadzonych w sierpniu reform dotyczących m.in. zaostrzenia prawa wyborczego, na mocy którego w 2017 roku będzie wybierany jego następca.

Ponadto władze w Pekinie oznajmiły, że poprą ewentualne kroki lokalnych władz w Hongkongu, jakie zostaną podjęte wobec _ nielegalnych działań _ manifestantów.

Hongkongowi, który w 1997 roku został zwrócony Chinom przez Wielką Brytanię, obiecano szeroki zakres autonomii, w tym politycznej, w ramach ukutej przez byłego przywódcę ChRL Deng Xiaopinga zasady _ jeden kraj, dwa systemy _. Tymczasem hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem.

bFgcqAaR

Jednym z tego przejawów ma być - ich zdaniem - sposób wybierania szefa lokalnej administracji w 2017 roku. Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Hongkongu będą mogli wyłonić szefa administracji w wyborach powszechnych, działacze wskazują jednak, że wybór będzie zawężony do dwóch-trzech kandydatów zatwierdzonych uprzednio przez lojalny wobec władz w Pekinie komitet nominacyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Era nieposłuszeństwa obywatelskiego Chiński parlament ogłosił właśnie, że mieszkańcy Hongkongu za niespełna trzy lata będą mogli dokonać wyboru szefa lokalnych władz z listy zatwierdzonej najpierw w Pekinie
Policja użyła gazu łzawiącego przeciw tłumowi Protestujący domagają się podjęcia publicznych konsultacji na temat demokratycznych reform.
Zamieszki i ranni w Hongkongu Mieszkańcy protestują przeciw ograniczaniu swobód obywatelskich w zbliżających się wyborach.
bFgcqAbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)