Notowania

gospodarka
10.07.2017 05:19

Przedsiębiorcy przestali się obawiać rządu. Przywykli

Spada ryzyko kredytowe Polski, a wskaźnik niepewności wśród przedsiębiorców wrócił do poziomu sprzed wyborów. To może oznaczać, że polityka rządu przestała być dla nich źródłem obaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS)

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy silny wpływ na nastroje panujące w Polsce wśród krajowych przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów miała polityka. Jest to widoczne po odsetku firm, które deklarowały, że niepewność gospodarcza stanowi barierę rozwoju, który zaczął rosnąć tuż po wyborach parlamentarnych w 2015 roku - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Dziennik przypomina jedną z analiz NBP z początku tego roku, w której stwierdzono, że źródłem rosnącej niepewności mogły być m.in. zmiany legislacyjne i zaostrzenie kontroli podatkowych.

Zobacz, co Mateusz Morawiecki sądzi o III RP:

- Podobna reakcja miała miejsce względem oceny ryzyka kredytowego Polski, kiedy różnica rentowności polskiej obligacji i swapa o 10-letnim terminie zapadalności wystrzeliła po wyborach do poziomu niewidzialnego od lat. W ostatnich miesiącach obawy zaczynają maleć - zauważa "PB".

Agencja Fitch Ratings utrzymała długoterminową ocenę ryzyka kredytowego Polski na poziomie "A minus" i perspektywę stabilną. Liczba firm, które wskazały niepewność jako barierę w rozwoju, wróciła niemalże do poziomu sprzed wyborów parlamentarnych."Rating odzwierciedla solidne fundamenty makroekonomiczne podtrzymywane przez rozsądną architekturę monetarną i zdrowy sektor bankowy" - zauważa agencja.

- Może być to efektem wyraźnego ożywienia koniunktury, ale istnieje możliwość, że przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do rządu i jego polityka nie jest dla nich źródłem tak dużych obaw - konkluduje dziennik.

Tagi: gospodarka, inwestycje, przedsiębiorczość, polityka, "puls biznesu", przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2017

pisowiecciekawe?czego ma się bać obywatel będzie musiał więcej płacić tej bandzie oszustów .Morawiecki mówi o polskich przedsiębiorstwach PYTAM JAKICH … Czytaj całość

10-07-2017

Karologólnie podobają mi się rządy PIS - polityka historyczna, zagraniczna, modernizacja armi reforma sądownictwa i prokuratury to jest OK, ale strasznie … Czytaj całość

10-07-2017

mrkKaczyński sprzedał? Spójrz ile się sprzedawało za rzadów Kaczyńskiego, a ile za rządów reszty. Różnica kolosalna. W latach 2006-2007 drastycznie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)