Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest konkretna data przejęcia Pekao przez PZU. Miliardowa dywidenda zostaje w kraju

Termin zamknięcia transakcji nabycia akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od UniCredit został ustalony na 7 czerwca, podał PZU w komunikacie. To oznacza, że 890 mln zł dywidendy trafi nie do Włoch, ale zostanie w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk)

Termin zamknięcia transakcji nabycia akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od UniCredit został ustalony na 7 czerwca, podał PZU w komunikacie. To oznacza, że 890 mln zł dywidendy trafi nie do Włoch, ale zostanie w Polsce.

aktualizacja 9:05

Podpisanie porozumienia z Unicredit o przejęciu kontrolnego pakietu akcji Pekao ma związek z ogłoszeniem o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy banku na 8 czerwca 2017 r. Zamknięcie transakcji nabycia akcji banku przez PZU i PFR od UniCredit, "ma nastąpić dnia 7 czerwca 2017 r., tj. na dzień roboczy przed NWZA" - napisano w komunikacie PZU.

Umowa została zawarta pomiędzy PZU w konsorcjum z PFR a UniCredit S.p.A. 8 grudnia ub.r. Dotyczy kupna 32,8 proc. akcji Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld zł.

- Zakup tej instytucji potwierdza naszą konsekwencję w realizacji strategii PZU 2020, która zakłada silną obecność w polskim sektorze bankowym - powiedział prezes PZU Paweł Surówka, cytowany w komunikacie. - Co więcej transakcja pozwoli na efektywne wykorzystanie kapitału nadwyżkowego PZU, wypracuje dodatkową wartość dla akcjonariuszy oraz, dzięki wykorzystaniu synergii i możliwości współpracy, będzie korzystna dla klientów obu firm.

##Miliardowa dywidenda zostanie w kraju

- Z technicznego punktu widzenia jest to aktywo, które w długim okresie będzie generować stabilny strumień dywidend dla Grupy PZU. Jeszcze w tym roku spodziewamy się wpływów z tego tytułu na poziomie ponad 450 mln zł - podał Surówka.

20 kwietnia walne zgromadzenie Banku Pekao uchwaliło, że w tym roku przeleje akcjonariuszom 2,28 mld zł, co stanowi 99,99 proc. zysku netto banku za 2016 rok. Wartość dywidendy przypadającej na jedną akcję banku wynosi 8,68 zł.

Główny akcjonariusz Unicredit, posiadający jeszcze do 7 czerwca 39,06 proc. akcji przeforsował, by dzień dywidendy podobnie jak rok wcześniej został wyznaczony na 21 czerwca, a dzień wypłaty dywidendy na 6 lipca. Transakcja zrealizowana zostanie jednak dużo wcześniej, więc pieniądze trafią nie do Włoch, ale w ręce PZU i PFR.

Michał Witkowski, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PFR, już miesiąc temu wskazywał, że zamknięcie transakcji do 21 czerwca jest "wysoce prawdopodobne". Tak się też stało. Po uzyskaniu wszystkich zgód, włącznie z tą ostatnią od KNF, finalizacja umowy stała się możliwa.

Giełda nie zareagowała jednak na te informacje pozytywnie. Kurs akcji PZU zaraz po otwarciu sesji w środę traci 0,5 proc., a Pekao 0,2 proc. Sprawiedliwości trzeba oddać fakt, że cały rynek traci więcej. WIG20 spada o 0,8 proc.

Tagi: bankowość, peo, pzu, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2017

DogenKiedy zobaczymy w pierdlu tych co te akcje Włochom sprzedali?

19-05-2017

lolPIS KUPUJE ŻEBY PLATFORMA MIAŁA CO SPRZEDAĆ. :)

17-05-2017

PLNBRAWO PiS !!!!

Rozwiń komentarze (36)