Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Jest konkretna data przejęcia Pekao przez PZU. Miliardowa dywidenda zostaje w kraju

36
Podziel się:

Termin zamknięcia transakcji nabycia akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od UniCredit został ustalony na 7 czerwca, podał PZU w komunikacie. To oznacza, że 890 mln zł dywidendy trafi nie do Włoch, ale zostanie w Polsce.

Jest konkretna data przejęcia Pekao przez PZU. Miliardowa dywidenda zostaje w kraju
(Wlodzimierz Wasyluk)

Termin zamknięcia transakcji nabycia akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od UniCredit został ustalony na 7 czerwca, podał PZU w komunikacie. To oznacza, że 890 mln zł dywidendy trafi nie do Włoch, ale zostanie w Polsce.

aktualizacja 9:05

Podpisanie porozumienia z Unicredit o przejęciu kontrolnego pakietu akcji Pekao ma związek z ogłoszeniem o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy banku na 8 czerwca 2017 r. Zamknięcie transakcji nabycia akcji banku przez PZU i PFR od UniCredit, "ma nastąpić dnia 7 czerwca 2017 r., tj. na dzień roboczy przed NWZA" - napisano w komunikacie PZU.

Umowa została zawarta pomiędzy PZU w konsorcjum z PFR a UniCredit S.p.A. 8 grudnia ub.r. Dotyczy kupna 32,8 proc. akcji Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld zł.

- Zakup tej instytucji potwierdza naszą konsekwencję w realizacji strategii PZU 2020, która zakłada silną obecność w polskim sektorze bankowym - powiedział prezes PZU Paweł Surówka, cytowany w komunikacie. - Co więcej transakcja pozwoli na efektywne wykorzystanie kapitału nadwyżkowego PZU, wypracuje dodatkową wartość dla akcjonariuszy oraz, dzięki wykorzystaniu synergii i możliwości współpracy, będzie korzystna dla klientów obu firm.

Miliardowa dywidenda zostanie w kraju

- Z technicznego punktu widzenia jest to aktywo, które w długim okresie będzie generować stabilny strumień dywidend dla Grupy PZU. Jeszcze w tym roku spodziewamy się wpływów z tego tytułu na poziomie ponad 450 mln zł - podał Surówka.

20 kwietnia walne zgromadzenie Banku Pekao uchwaliło, że w tym roku przeleje akcjonariuszom 2,28 mld zł, co stanowi 99,99 proc. zysku netto banku za 2016 rok. Wartość dywidendy przypadającej na jedną akcję banku wynosi 8,68 zł.

Główny akcjonariusz Unicredit, posiadający jeszcze do 7 czerwca 39,06 proc. akcji przeforsował, by dzień dywidendy podobnie jak rok wcześniej został wyznaczony na 21 czerwca, a dzień wypłaty dywidendy na 6 lipca. Transakcja zrealizowana zostanie jednak dużo wcześniej, więc pieniądze trafią nie do Włoch, ale w ręce PZU i PFR.

Michał Witkowski, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PFR, już miesiąc temu wskazywał, że zamknięcie transakcji do 21 czerwca jest "wysoce prawdopodobne". Tak się też stało. Po uzyskaniu wszystkich zgód, włącznie z tą ostatnią od KNF, finalizacja umowy stała się możliwa.

Giełda nie zareagowała jednak na te informacje pozytywnie. Kurs akcji PZU zaraz po otwarciu sesji w środę traci 0,5 proc., a Pekao 0,2 proc. Sprawiedliwości trzeba oddać fakt, że cały rynek traci więcej. WIG20 spada o 0,8 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
jaKlaudiusz
6 lat temu
Różnicę między ceną sprzedaży a zakupu niech pokrywa PO z PSL. Tusk teraz dobrze zarabia - jest z czego wyrównać straty. A TUSK niech tam sobie siedzi...jeszcze ze 100 lat
Zdenerwowany ...
6 lat temu
dla PO to nie zaufam nawet jakby mi dawali milion złoty miesięcznie za NIC!
karol
6 lat temu
banda PO I PSL sprzedała wszystko za bezcen a teraz musimy odkupowac kilka razy drozej oby pomyslni udałosie odzyskac czesc firmi bankow
---
6 lat temu
Sprzedali za miliony, odkupują za miliardy. Solidaruchy to mistrzowie geszeftu i dbałości o interes kraju.
Kaziński
6 lat temu
A teraz pora na dyskonty!!! Brawo PiS.
...
Następna strona