Notowania

wiadomości
26.03.2015 20:51

Przestępczość w Brazylii. Wpadł gang oszustów, który okradł państwo na 1,8 mld dolarów

Do prania brudnych pieniędzy uzyskanych w drodze oszustw podatkowych przestępcy używali innych przedsiębiorstw, dokonując za ich pośrednictwem pozornie legalnych inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Po sprawie Petrobrasu, państwowego koncernu naftowego, brazylijska policja federalna rozbiła gang wyspecjalizowany w oszustwach podatkowych na wielką skalę. Przy współpracy urzędników podatkowych oszukał on państwo na 5,7 mld reali, czyli około 1,8 mld dolarów.

Policja ogłosiła w czwartek, że ma podstawy do podejrzeń, iż "sprawa jest rozwojowa" i w trakcie dalszych dochodzeń może się okazać, że straty państwa z powodu działań gangu są nieporównanie wyższe. Mogły wynosić około 6 mld dolarów.

O współpracę z gangiem podejrzanych jest wielu urzędników podległej Ministerstwu Finansów Administracyjnej Rady Odwołań Podatkowych (CARF), którzy za łapówki podejmowali decyzje korzystne dla przedsiębiorców oskarżanych o oszustwa podatkowe.

Dotąd aresztowano w kraju, głównie w stanach Sao Paulo, Ceara i Brasilia, 41 podejrzanych o przynależność do gangu lub współpracę z przestępcami.

Policja federalna rozpoczęła swe dochodzenia w tej sprawie w 2013 roku.

Do prania brudnych pieniędzy uzyskanych w drodze oszustw podatkowych przestępcy używali innych przedsiębiorstw, dokonując za ich pośrednictwem pozornie legalnych inwestycji.

Część tych pieniędzy, jak podaje agencja EFE, szła na korumpowanie polityków, zwłaszcza należących do rządzącej w Brazylii Partii Pracujących, którzy dbali o to, aby proceder nie został wykryty.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz