Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rafalska zapowiada rewolucję w 500+. Możliwe zmiany w kryterium dochodowym

185
Podziel się

Wykluczonych z programu 500+ jest w około 5,2 mln dzieci. Być może liczba ta się nieco zmniejszy. Kryterium dochodowe w programie 500+ może zostać bowiem podniesione. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi minister Elżbiety Rafalskiej. Jest jednak warunek.

- 500+ to program absolutnie przełomowy - stwierdziła minister Rafalska.
- 500+ to program absolutnie przełomowy - stwierdziła minister Rafalska. (Andrzej Hulimka/REPORTER)
bEqXcRLV

Im wyższe wynagrodzenie minimalne, tym więcej rodzin wypada z programu Rodzina 500 plus. Dzieje się tak dlatego, że 500+ na pierwsze dziecko związane jest z kryterium dochodowym. Wynosi ono 800 zł netto na jednego członka rodziny lub 1,2 tys. zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Płaca minimalna w przyszłym roku znów zostanie podniesiona i wyniesie 2250 zł, zdecydował o tym rząd na wrześniowym posiedzeniu. Ale kryterium dochodowego przy 500+ nie podniósł. To się jednak może zmienić - zapowiada Rafalska, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

bEqXcRLX

– Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia "Rodzina 500 plus - mówiła.

Resort analizuje więc sytuację i nie wyklucza podniesienia kryterium.
Zobacz także: 500+ do zwrotu. Kto zataił istotne informacje, musi oddać wraz z odsetkami
- Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy – wyjaśnia Rafalska.

bEqXcRMd

Jak pisaliśmy w money.pl, w tej chwili z 500+ korzysta 2,45 mln polskich rodzin. W sumie pieniądze trafiają do 3,7 mln dzieci. Około 5,5 mln dzieci nie przysługują pieniądze z programu, gdyż nie mają rodzeństwa, a rodzice choćby nieznacznie przekraczają ustanowione przez rząd kryterium dochodowe.
Zobacz także:Ekspert spodziewa się nowych programów "plus". "To kwestia wyniku wyborów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqXcRMy
KOMENTARZE
(185)
Nm
3 lata temu
Wezmą 500 plus na troje dzieci + zasiłki z mopsu to już jest ponad 2tys. Tam gdzie pracuje jedna osoba nie ma takiego wynagrodzenia. Albo 500 plus albo zasiłki z mopsu, lub najlepiej jeden rodzic pracujacy
Alicja
3 lata temu
Moim zdaniem 500+ powinno być wypłacane tam gdzie jedno z rodziców pracuje legalnie..chyba że mama wychowuje dzieci samotnie, pobiera zasiłki z Mops, alimenty itp. Ale tam gdzie oboje rodziców siedzi w domu lub pracują bez umowy tam nie powinno być pomocy 500+. Takie osoby biorą wystarczająco z mopsu
aro61
3 lata temu
kupowanie głosów ciąg dalszy!
bEqXcRMz
Robactwo+
3 lata temu
1800 km pięknych autostraw by było za 3 lata znarnowane, kwiiii kwwiiiii kwiiiiiii, pasożytów trzeba karmić patusów za głosy. Pfu !!!
Ziutek
3 lata temu
500+ za 2 lata okaże się dla wielu pułapka.
...
Następna strona