Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort cyfryzacji pracuje nad zmianami programu Polska Cyfrowa

0
Podziel się

Resort cyfryzacji przemodeluj program Polska Cyfrowa - zapowiada minister cyfryzacji Anna Streżyńska. W każdej osi programu popełniono trochę kardynalnych błędów - wskazała Streżyńska podczas konferencji ,,Rzeczpospolita cyfrowa".

Resort cyfryzacji pracuje nad zmianami programu Polska Cyfrowa
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bDyFVXVN

Resort cyfryzacji przemodeluje program Polska Cyfrowa - zapowiada minister cyfryzacji Anna Streżyńska (na zdj.). W każdej osi programu popełniono trochę kardynalnych błędów - wskazała podczas konferencji "Rzeczpospolita cyfrowa".

Celem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC) na lata 2014-2020 jest wykorzystanie potencjału cyfrowego do poprawy jakości życia społeczeństwa. Jego budżet wynosi ponad 2 mld euro. Składa się on z trzech osi: podniesienie dostępu do szybkiego internetu, rozwój e-administracji oraz eliminacje wykluczenia cyfrowego i podnoszenie kompetencji cyfrowych.

- Wielu z państwa zauważyło, że poszczególne osie PO PC zostały przez nas zatrzymane i przesunięte w czasie uruchamianie konkursów. Wynika to z tego, że w każdej osi programu popełniono trochę kardynalnych błędów, które mogą spowodować, że ostatnia okazja wydania dużych pieniędzy na rozwój cywilizacyjny mogła nam przejść koło nosa - podkreśliła Streżyńska.

bDyFVXVP

Jak zapewniła, resort obecnie pracuje nad przemodelowaniem programu.

Wskazała, że resort planuje podłączyć do bardzo szybkiego internetu 32 tys. szkół i jednostek szkolnych; działania te mają być zintegrowane z projektami Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Obecnie realizujemy pilotaż tego programu - dodała.

Poinformowała także, że resort chce wprowadzić naukę programowania trenerów i nauczyciel tak, aby od 2017 r. mogli oni prowadzić zajęcia dla dzieci. Streżyńska zapowiedziała rozwój szkoleń podnoszących cyfrowe kompetencje osób dorosłych.

bDyFVXVV

- Wydaliśmy miliardy złotych na informatyzację kraju, miliardy złotych na szerokopasmowy internet. Procedury prawne, za pomocą których komunikujemy się z administracją, pozostają na poziomie analogowym, z wyjątkiem 55 usług, które są umieszczone na stronie Obywatel.gov.pl - powiedziała Streżyńska.

Podkreśliła, że resort cyfryzacji będzie pracował nad eliminacją papieru z obiegu administracyjnego. Zapowiedziała także integrację serwisów internetowych administracji publicznej. - Chcemy także ożywić portal danepubliczne.gov.pl, który jest praktycznie martwy - dodała.

Streżyńska wskazała, że resort będzie chciał wrócić do elektronicznych dowodów osobistych, chodzi o projekt pl.ID. - Wracamy do tego tematu, naszym wzorem i najciekawszym liderem naszym zdaniem jest Austria - poinformowała Streżyńska.

bDyFVXVW
bDyFVXWq
KOMENTARZE
(0)