Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Właściciel "Rzeczpospolitej" pozwany do sądu. Trójka akcjonariuszy się zbuntowała

8
Podziel się:

Przejścia z rynku małych spółek NewConnect na główny rynek warszawskiej giełdy zdarzały się często, ale droga w drugą stronę dotąd nie była praktykowana. Nowe szlaki postanowił przetrzeć Grzegorz Hajdarowicz, główny akcjonariusz grupy KCI, która wydaje ,,Rzeczpospolitą" i ,,Parkiet". Troje mniejszych udziałowców zaprotestowało i złożyło pozew.

Właściciel "Rzeczpospolitej" pozwany do sądu. Trójka akcjonariuszy się zbuntowała
(Tomasz Gzell/PAP)
bEKhFVDV

Przejścia z rynku małych spółek NewConnect na główny rynek warszawskiej giełdy zdarzały się często, ale droga w drugą stronę dotąd nie była praktykowana. Nowe szlaki postanowił przetrzeć Grzegorz Hajdarowicz, główny akcjonariusz grupy KCI, która wydaje "Rzeczpospolitą" i ,"Parkiet". Troje mniejszych udziałowców zaprotestowało i złożyło pozew.

Maria Thiele, Radosław Kedziora i Piotr Szczesny to trójka udziałowców KCI, która wniosła do sądu wniosek o uchylenie uchwały, przenoszącej notowania spółki na rynek mniejszych spółek, czyli NewConnect.

KCI jest wyłącznym właścicielem wydawcy ,"Rzeczpospolitej" i ,"Parkietu" - spółki Gremi Media. Ta została ostatnio przekształcona w spółkę akcyjną i ma być wprowadzona do notowań na rynku NewConnect.

bEKhFVDX

Również akcjonariusze KCI uchwalili w styczniu, że jej notowania zostaną przeniesione na ten parkiet. Obecnie notowane są na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych.

Mniejsze koszty, ale i płynność

Na NewConnect notowane są najczęściej spółki młode o łącznej wartości do 20 mln zł. W porównaniu do głównego rynku GPW wiąże się z mniejszą ilością formalności i mniejszymi obowiązkami informacyjnymi i generuje dla spółki mniejsze koszty. Notowanie na NC kosztuje zaledwie 3 tys. zł opłaty na rzecz GPW raz na rok, plus koszt animatora rzędu 2-3 tys. zł miesięcznie. W przypadku rynku głównego to kwoty o wiele wyższe.

Mały rynek ma jednak mniejszą płynność, więc akcjonariusz, który chciałby sprzedać większy pakiet akcji mógłby z tym mieć problemy i uzyskać w związku z tym niższą cenę. Sam kurs spółki też jest zazwyczaj niższy na NewConnect niż na rynku głównym GPW.

bEKhFVEd

Stąd zapewne niezgoda małych akcjonariuszy na decyzję walnego zgromadzenia ze stycznia, podczas którego Grzegorz Hajdarowicz przegłosował przejście na NC. Dysponuje on 62,7 proc. udział w kapitale i głosach na walnym zgromadzeniu w KCI, więc nie miał problemu z przeforsowaniem swoich pomysłów.

Spory akcjonariuszy nie są zresztą przyjmowane dobrze przez rynek. Informacja o pozwie sądowym spowodowała spadek kursu akcji KCI o ponad 4 proc.

Notowania akcji KCI na giełdzie w ostatnim tygodniu Notowania akcji KCI na giełdzie w ostatnim tygodniu

GPW niechętna ucieczce z rynku głównego

Będzie miał jednak utrudnienia w finalizacji przeniesienia notowań. Nie tylko przez pozew ze strony mniejszościowych udziałowców. Giełda Papierów Wartościowych niezbyt chętnie patrzy na przenosiny na mniejszy parkiet z tego głównego, więc nałożyła w marcu trudne do spełnienia warunki.

bEKhFVEe

Walne zgromadzenie KCI musi wyrazić uchwały w sprawie wyrażenia zgodę na zmianę rynku notowań akcji Spółki większością 9/10 głosów a do tego akcjonariusz większościowy musi ogłosić wezwanie na sprzedaż wszystkich akcji pozostających poza jego portfelem.

Kryzys na rynku prasy drukowanej powoduje, że KCI ma duże problemy finansowe. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. zanotowała 90,1 mln zł wpływów ze sprzedaży i 4,54 mln zł straty netto. Z tego w segmencie mediowym 81,17 mln zł przychodów i 1,91 mln zł straty netto - dla sprawiedliwości trzeba jednak dodać, że strata wzięła się tu z opłaty ponad 2 mln zł odroczonego podatku dochodowego i bez tego kosztu segment wykazywał niewielkie zyski.

Według najnowszych danych ZKDP w lutym rozpowszechnianie płatne dziennika Rzeczpospolita spadło w ciągu roku o 11 proc. do zaledwie 49 tys. egzemplarzy, przy nakładzie o 10 tys. większym.

bEKhFVEy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
obserwator
3 lata temu
A ten "Piotr Szczesny" to nie jest przypadkiem ta osoba która szantażowała firmę? Że jak nie dostanie miliona 'odstępnego' za swój pakiet akcji to uwali dobre imię spółki?
jhan
4 lata temu
bańki choinkowe lubię , życie z budżetu się kończy
ja
5 lata temu
Akcje na giełdzie ostatnio idą w górę. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Słyszeliście o książce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”? Trudno zarobić na spadającej giełdzie, ale dzięki systemowi z tej książki nie odnotowałem strat, a ostatnio ładnie system daje zarobić – jakieś 20% w ostatnie pół roku.
bEKhFVEz
Alpi
5 lata temu
A który z "szanownych" komentatorów kupuje prasę codzienną, dając jej zarobić?
Polakaa
5 lata temu
KCI TO PONAR WADOWICE KIEDYS SPOLKA KTORA MIALA BAJECZNE PERSPEKTYWY TYLKO CWANY PREZES ZGARNAL SWOJE I UCIEKL DO USA( dla nie wyajemniczonych ta spolka kiedys zajmowala sie sprzedaza hydrauliki silowej a teraz prasy hahahhahah)