Notowania

energia
20.10.2015 12:25

Samorządy dostaną pieniądze za oszczędzanie energii

Narodowy Fundusz przeznaczy 262 mln zł w formie pożyczki i 28 mln zł na dotacje. Program realizowany będzie do 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) chce pomóc samorządom w oszczędzaniu energii. Przeznaczy 290 mln zł z programu "Lemur" na dofinansowanie budów nowych energooszczędnych budynków. Pieniądze pójdą głównie na szkoły, hale sportowe, siedziby urzędów i szpitale - informuje NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz przeznaczy 262 mln zł w formie pożyczki i 28 mln zł na dotacje. Program realizowany będzie do 2020 roku.

Program przeznaczony jest dla inwestycji, których koszt przekracza 1 mln zł, z wyłączeniem wniosków dotyczących dokumentacji projektowej. Wysokość pożyczki wynosi do 1200 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Pożyczki mogą zostać częściowo umorzone. W przypadku osiągnięcia przez budynek najwyższej klasy energooszczędności czyli A, przewiduje się umorzenia do 60 proc. kwoty pożyczki, przy klasie B - do 40 proc., w przypadku klasy C - do 20 proc.

Celem programu jest zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Narodowy Fundusz szacuje, że realizacja programu doprowadzi do rocznej oszczędności 23 tys. MWh energii i do redukcji emisji dwutlenku węgla o 4,6 tys. ton rocznie.

Zobacz także:

Tagi: energia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz