Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słoneczny rekord po drodze na Mazury. Ale to nie koniec inwestycji

5
Podziel się:

Pod Olsztynkiem uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o mocy 6 MW. To już kolejne inwestycje tego typu w powiecie olsztyńskim, gdzie kilka lat temu powstała pierwsza elektrownia słoneczna na Warmii i Mazurach. Teraz powiat wysuwa się na pierwsze miejsce w Polsce pod względem zainstalowanych mocy PV.

Słoneczny rekord po drodze na Mazury. Ale to nie koniec inwestycji
(PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER)

W miejscowości Mierki w województwie warmińsko-mazurskim uroczyście otworzono farmy słoneczne o mocy 6 MW. Inwestorem jest spółka Chatteris Investments, która w tym tygodniu otworzyła też instalacje o mocy 4 MW w gminie Dobrcz w województwie kujawsko-pomorskim.

Rozruch farm nastąpił w grudniu, regularna produkcja - dwa tygodnie temu. Farmy mają zapewnione wsparcie z aukcji OZE, gdzie zostały zgłoszone w grudniu 2016 roku. Każda elektrownia słoneczna o mocy 1 MW ma dostarczyć rocznie 1050 MWh energii.

Zobacz także: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

Wybudowane instalacje przejęła duńska firma Nordic Solar. Inwestor poinformował portal WysokieNapiecie.pl, że w planach ma startowanie z nowymi projektami fotowoltaicznymi do aukcji OZE. Kolejne inwestycje planuje między innymi w regionie Warmii i Mazur. Chatteris Investments należy do Enterprise Investors, jednego z największych funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej.

Elektrownia słoneczna, PGR i wysypisko

W tym roku gmina Olsztynek spodziewa się otwarcia jeszcze jednej instalacji PV. Elektrownia słoneczna o mocy ponad 1 MW ma zostać uruchomiona na dawnym składowisku odpadów w Wilkowie. Władze gminy nie kryją zadowolenia, że w ten sposób udaje się zagospodarować trudne tereny.

WysokieNapiecie.pl

Inwestycja o wartości ponad 7 mln zł dostała 3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. W miejscowości, gdzie mieścił się kiedyś PGR, może powstać w kolejnych miesiącach jeszcze elektrownia słoneczna o mocy 2 MW. Prywatny inwestor pozyskał na ten projekt dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego (RPO).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Ealdon
6 lat temu
To ile kosztuje 1 kWh z tej instalacji?
pablo
6 lat temu
A kiedy będziemy mogli produkowac prąd na własne potrzeby - dom , gospodarstwo??? woda, prąd słońce??? bez złodziejeskiego prawa które nakazuje tę energię odsprzedać za grosze a potem odkupić za dużo większe stawki?
kuba
6 lat temu
podali koszt 7mln złotych z tego 3mln dotacji. Jeśli 6MW rocznie to przychody około 3mln. Ciekawe czy inne koszty obsługi są i ile lat trwałość iczy faktycznie tyle wyprodukują.
m-53
6 lat temu
[QUOTE] Każda elektrownia słoneczna o mocy 1 MW ma dostarczyć rocznie 1050 MWh energii. [/QUOTE] Co oznacza sprawność 12% w ciągu roku. Piszmy zatem, że uruchomiono elektrownię o mocy zainstalowanej 6 MW i efektywnej (średnio rocznie) 0,72 MW. 1500 takich farm zastępuje jeden blok elektrowni w Kozienicach :) Autora proszę o lepsze informacje - koszt, zajmowana powierzchnia.
microszkop
6 lat temu
Należy wprowadzić akcyzę kompensacyjną dla górniczej braci!