Notowania

Sondaż: afera, której nie ma. Polacy o zakupie kolekcji Czartoryskich

Na nic podbijanie bębenka przez opozycję i mówienie o "aferze 500 mln plus". Większość Polaków o zakupie dzieł Czartoryskich.... nawet nie słyszała.

Podziel się
Dodaj komentarz
(M.Lasyk/REPORTER)

Na nic podbijanie bębenka przez opozycję i mówienie o "aferze 500 mln plus". Większość Polaków o zakupie dzieł Czartoryskich... nawet nie słyszała.

Tylko 44 proc. ankietowanych nad Wisłą przyznaje, że w ogóle wie, że taka transakcja się odbyła - wynika z sondażu na panelu Ariadna przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie 1052 dorosłych Polaków.

Kolekcja Czartoryskich to kilkadziesiąt tysięcy dzieł sztuki, starodruków, książek a nawet nieruchomości, które przez lata były zarządzane przez Fundację XX Czartoryskich. W grudniu 2016 r. całą kolekcję nabyło państwo polskie. Koszt zakupu wyniósł 100 mln euro. Jak podkreślał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, ułamek realnej wartości całego zbioru.

Gliński był największym orędownikiem transakcji. I to on w świetle kamer podpisał umowę z Adamem Karolem Czartoryskim, który reprezentował Fundację XX Czartoryskich.

Piotr Gliński: "Nie żałuję zakupu kolekcji Czartoryskich. To dobra i ważna decyzja"

Jednak zakup od początku spotkał się z dużą krytyką. Zarzucano Glińskiem rozrzutność i marnowanie publicznych pieniędzy, gdyż w świetle prawa kolekcja i tak nie mogła opuścić Polski.

A przed kilkoma tygodniami wybuchł skandal, kiedy okazało się, że pieniędzy z transakcji nie ma już w Polsce tylko znalazły się w raju podatkowym w Liechtensteinie. Zrobił się ogromny szum medialny a wicepremier Gliński musiał gęsto tłumaczyć się ze swojej decyzji.

I chyba robił to dobrze. Więcej Polaków ocenia bowiem decyzję o zakupie kolekcji pozytywnie. Za dobry ruch uważa ją aż 42 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 20 proc odpowiadających a aż 38 proc. – nie ma zdania.

Jeszcze lepiej dla Glińskiego wygląda sytuacja, gdy weźmie się pod uwagę odpowiedzi tylko tych badanych, którzy słyszeli o sprawie sprzedaży kolekcji. Wtedy odsetek pozytywnie oceniających transakcję wzrasta do 50 proc.

Niewątpliwie więc rządzącym się upiekło. Może wynika to z tego, że większość odium związanego z tą sprawą spadła na rodzinę Czartoryskich, która publicznie pokłóciła się o pieniądze związane z transakcją?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kolekcja czartoryskich, czartoryscy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2018

SakolikJezeli ten ewidentny przewał jest aprobowany (?) przez społeczeństwo to mamy do czynienia z trwającym zamroczeniem, będącym logicznym ciągiem zachowań … Czytaj całość

09-05-2018

OLAWIDAC PO FREKWENCJI WYBORCZEJ ZE WIEKSZOSC SPOLECZENSTWA MA W NOSIE POLITYKE I MAJA RACJE ,CO DO ZAKUPU DZIEL ZOSTALY KUPIONE ZA PROMIL WARTOSCI … Czytaj całość

09-05-2018

Marek SzŁącznie zostało zakupionych 336000 dzieł plus nieruchomości. Więc co to za afera. !? Głosy opozycji że powinniśmy kupić to za "złotówkę" … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (73)