Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Plan Morawieckiego potrzebuje 2 bilionów złotych. Pieniądze wyłożą także przedsiębiorcy

169
Podziel się:
Plan Morawieckiego potrzebuje 2 bilionów złotych. Pieniądze wyłożą także przedsiębiorcy
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Ponad 2 biliony złotych potrzebnych będzie do 2020 roku na realizację Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Większość tej kwoty to środki państwowe. Z tzw. planu Morawieckiego wynika, że 600 miliardów złotych wyłożyć będą musieli prywatni inwestorzy.

Na cele rozwojowe z budżetu państwa (łącznie z środkami na ochronę zdrowia oraz środkami na szkolnictwo wyższe) wydano w 2015 r. ponad 99,4 mld zł. W strategii oszacowano, że w 2020 r. wydatki te wzrosną do prawie 120 mld zł, a w okresie 2016-2020 wyniosą ponad 546 mld zł.

W strategii założono, że wydatki rozwojowe ze środków jednostek samorządu terytorialnego wzrosną z ok. 94,1 mld zł w 2015 r. do ok. 104,4 mld zł w 2020 r., a w okresie 2016-2020 wyniosą ponad 507 mld zł.

Jeśli chodzi o państwowe fundusze celowe, to zakłada się, że środki Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na cele rozwojowe, które wpisują się w realizację SOR, szacowane są w 2020 r. na ponad 6,3 mld zł. W okresie 2016-2020 ma to być ponad 34 mld zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na wydatki związane z realizacją zadań, do jakich powołane zostały te państwowe fundusze celowe.

Z kolei środki agencji wykonawczych w kwocie ponad 3,1 mld zł w 2020 r. (prawie 17 mld w latach 2016-2020) będą wydatkowane na kontynuację działań realizowanych w ramach dotychczasowych programów lub nowych narzędzi proponowanych przez resorty, instytucje i inne podmioty odpowiedzialne za realizację SOR.

Wartość wydatków rozwojowych innych jednostek sektora finansów publicznych, np. państwowych i samorządowych instytucji kultury, NFOŚiGW szacowana jest na ponad 9,5 mld zł w 2020 r., a w całym okresie 2016-2020 na ponad 46 mld zł.

Strategia zakłada, że istotnym źródłem finansowania działań prorozwojowych będą środki Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych z budżetu Unii Europejskiej.

Zakłada się, że środki unijne z perspektywy finansowej 2014-2020 zostaną ukierunkowane na trwałą zmianę modelu rozwojowego. Szansę tę zwiększa potencjał instytucjonalny w zakresie zarządzania środkami UE oraz doświadczenie beneficjentów w pozyskiwaniu funduszy.

Przy założeniu pełnej absorpcji wybranych środków UE do 2023 r. w Polsce zostanie wydatkowane ze środków budżetu UE prawie 326 mld zł w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych i 36,9 mld zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

W strategii wskazano, że ważnym źródłem finansowania inwestycji rozwojowych w sektorze rolniczym są płatności bezpośrednie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (w wysokości ok. 100 mld zł na lata 2014-2020, z których część ma charakter rozwojowy i będzie reinwestowana w gospodarstwach rolnych).

Strategia zakłada, że ważnym źródłem finansowania są również programy i inicjatywy unijne inne niż z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Przy założeniu, że nastąpi poprawa absorpcji środków z tych instrumentów, beneficjenci wydadzą prawie 15 mld zł do roku 2020.

Strategia zakłada też, że w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostanie rozdysponowane do roku 2020 ponad 2,8 mld zł.

Jednym z celów Strategii jest podniesie stopy inwestycji do 25 proc. w 2020 r. Zwiększenie poziomu inwestycji będzie wymagało większego zaangażowania środków prywatnych. Oznacza to konieczność podniesienia stopy inwestycji prywatnych z obecnych 15,7 proc. PKB do około 20 proc.

Jak zauważono w SOR jednym z podstawowych źródeł finansowania inwestycji z środków prywatnych jest sektor bankowy i leasingowy, a leasing jest, obok kredytu, głównym zewnętrznym źródłem finansowania inwestycji pracujących w gospodarce.

W SOR napisano, że istotnym elementem pobudzania aktywności inwestycyjnej powinna być aktywizacja kapitału zgromadzonego na rachunkach przedsiębiorstw, który wynosi ok. 150 mld zł. Obecnie firmy niechętnie wydają swoje zakumulowane środki na inwestycje, dlatego wyzwaniem dla państwa jest stworzenie korzystnych warunków dla działalności biznesowej i stymulowanie przedsiębiorstw do inwestowania wolnych środków, we współpracy z sektorem finansowym.

Według strategii zwiększeniu stopy inwestycji sprzyjają również duże potencjalne zasoby inwestycyjne, m.in. spółek Skarbu Państwa, które są szacowane na kwotę ok. 230 mld zł.

W strategii zauważono, że stopa inwestycji gospodarstw domowych w Polsce jest niższa niż średnia dla UE, jednak niski poziom oszczędności polskich gospodarstw wskazuje na trudności w dalszym zwiększaniu inwestycji tego sektora. Zauważono, że gospodarstwa domowe dysponują relatywnie niskim poziomem aktywów finansowych, co utrudnia podejmowanie działań o charakterze inwestycyjnym. Dlatego też część działań w ramach obszaru Kapitał dla rozwoju ma służyć zwiększeniu skłonności Polaków do oszczędzania, bowiem wyższa stopa oszczędności gospodarstw domowych umożliwiłaby zwiększenie źródeł krajowego finansowania.

gospodarka
inwestycje
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(169)
Amelia Ania A...
rok temu
Swiadectwo o tym, jak zmienilo sie moje zycie (mary.judy555@gmail.com) Czesc przyjaciele!!! Nazywam sie Amelia Ania Alicja. Chce poswiadczyc dobrego Pozyczkodawce, który pokazal mi swiatlo po tym, jak zostal oszukany przez 2 róznych miedzynarodowych pozyczkodawców Internetu, wszyscy obiecuja mi udzielic pozyczki po tym, jak zaplacili mi duzo oplat, które nie przyniosly niczego i nie przyniosly zadnego pozytywnego wyniku. Stracilem moje ciezko zarobione pieniadze i bylo to w sumie 18 000 PLN Pewnego dnia przegladajac Internet, wygladalem na sfrustrowanego, gdy natknalem sie na zeznania kobiety, która równiez zostala oszukana i ostatecznie zostala powiazana z firma pozyczkowa o nazwie Pozyczka finansowa Mary Judy. Serwis i email (mary.judy555@gmail.com), gdzie w koncu dostala pozyczke, wiec postanowilem skontaktowac sie z ta sama wypozyczalnia, a nastepnie opowiedzialem im moja historie o tym, jak zostalem oszukany przez dwóch róznych pozyczkodawców, którzy nie robili nic wiecej bólu. Tlumacze firmie poczta i wszystko, co mi powiedzieli, to nie plakac, poniewaz otrzymam pozyczke w ich firmie, a takze dokonalem wlasciwego wyboru, aby sie z nimi skontaktowac. Wypelnilem formularz wniosku o pozyczke i kontynuowalem wszystko, o co mnie prosilem, i na mój szok otrzymalem pozyczke w wysokosci 65 000,00 PLN od tej wspanialej firmy (Pozyczka finansowa Mary Judy) zarzadzanej przez pania Mary Judy. Bogobojna kobieta i tu ja Jestem dzisiaj szczesliwy, poniewaz ta firma udzielila mi pozyczki, wiec zlozylem przysiege na siebie, ze bede zeznawal w Internecie, w jaki sposób otrzymalem pozyczke. Czy potrzebujesz pilnie pozyczki? uprzejmie i szybko skontaktuj sie z ta wspaniala firma za pozyczke poczta elektroniczna: (mary.judy555@gmail.com) jest mila. Good Luck.My Whatsapp Numer telefonu: +1 (305) 771-0689
Quo vadis Pol...
4 lata temu
Polska nie potrzebuje centralnego planu gospodarczego ba nie potrzebuje żadnych rządowych planów rozwoju potrzebuje niskich podatków stabilnego ludzkiego prawa i skończenia z patologiami III RP( np sądownictwo, nepotyzm). Na tym jednak nikt nie zarobi więc na to nie ma co liczyć za to kręcenie śruby będzie aż się urwie bo dotychczasowy stan ma wielu beneficjentów i raczej happy endu tu nie będzie.
eDgar
4 lata temu
Poprzez podatki rabuje się społeczeństwo, po to, aby część tych zrabowanych pieniędzy oddać wybranej grupie tegoż społeczeństwa i ogłasza się sukces wzrostu wpływów podatkowych spowodowany tym rozdawnictwem. Jak by nie patrzeć przed wprowadzeniem tego genialnego mechanizmu kasa skarbu państwa musiała być "bardziej zapełniona" niż teraz, ponieważ podatki są tyko częścią finansów którymi dysponuje społeczeństwo. Najprościej mówiąc oddano 500 a wróciło w podatkach 300. A czy zamiast odbierania ludziom kasy w podatkach, dzielenia jej, przekazywania 500+ i cieszenia się z VATu, nie lepiej byłoby obniżyć podatki, zostawiając ludziom więcej kasy i cieszyć się z większego VATu bez kosztów związanych z całą procedurą i utrzymaniem urzędników? pis i platforma nie rozumieją takiej prostej rzeczy, która jest oczywista dla ekonomistów. im jest na rękę dawanie kiełbasy wyborczej i utrzymywanie elektoratu, zapominając o kosztach dla budżetu.
mk
5 lata temu
Jak oni latwo wydaja nasze pieniadze. Tez bym tak chcial.
Vero
5 lata temu
Dobrobytu nie tworzy żaden "rząd", a ni żaden "samorząd", lecz LUDZIE. I to w dodatku pracowici i zaradni. W normalnych społeczeństwa tacy ludzie są obiektem podziwu i naśladowania. W post bolszewickim ciemnogrodzie watykańskim tacy ludzie są obiektem nienawiści i dlatego albo nie rozwijają zbytnio skrzydeł, albo emigrują z tego grajdołu milionami. Tutaj podziwiane są miernoty, cwaniaki i osobniki patologiczne. Np. praktycznie cały rząd Szydło składa się z "budżetników" całe życie na garnuszku podatników w rodzaju samej Szydło, Kowalczyka i Rafalskiej, cwaniaków typu Radziwiłł uprawiających prywatny biznes w swoich przychodniach rodzinnych na pieniądzach podatników kosząc kasę z budżetu za pacjentów zapisanych do jego medyków i pozorantów udających wielkich fachowców od gospodarki typu Morawiecki, też całe życie żyjącego z cudzych pieniędzy. Ci ludzie nigdy nie prowadzili własnego biznesu i wyłącznie z własnych pieniędzy. W samorządach jest to samo. Same pasożyty budżetowe lub czasem jakieś biedaki dorabiające sobie na posiedzeniach wysokimi dietami. Jak się tam trafi jakiś były "bizmesmen", to zazwyczaj dlatego, że zbankrutował na swoim po krótkim czasie i dlatego szuka lekkiego chleba na cudzych pieniądzach. Przedsiębiorcy w samorządach to też wyjątek potwierdzający regułę. Zdarzają się owszem filantropi, jednak to tylko perły rzucone przed świniami.
...
Następna strona