Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jerzy Sosnowski wygrał proces z Polskim Radiem. Nie powinien stracić pracy

8
Podziel się:

Jerzy Sosnowski, wieloletni dziennikarz radiowej "Trójki" dostanie 23 tys. zł odszkodowania za nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Są nie podzielił zdania Polskiego Radia, według którego Sosnowski naruszył "zasady lojalności wobec pracodawcy".

Jerzy Sosnowski wygrał proces z Polskim Radiem. Nie powinien stracić pracy
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bETKnIbV

Jerzy Sosnowski, wieloletni dziennikarz radiowej "Trójki", dostanie 23 tys. zł odszkodowania za nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Sąd nie podzielił zdania Polskiego Radia, według którego Sosnowski naruszył "zasady lojalności wobec pracodawcy".

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy uwzględnił w środę pozew dziennikarza Jerzego Sosnowskiego. Orzekł, że podana na piśmie przez Polskie Radio przyczyna wypowiedzenia stosunku pracy była "niekonkretna i zbyt ogólna" oraz nie została doprecyzowana w oświadczeniu o wypowiedzeniu.

Jako powód zwolnienia podawano "krytykę pracodawcy i podważanie kompetencji przełożonych, a w konsekwencji utratę zaufania". Według sądu, uściślanie zarzutów wobec powoda w toku procesu było "nieskuteczne i niedopuszczalne".

bETKnIbX

Uznając roszczenie finansowe Sosnowskiego sąd w nieprawomocnym wyroku przyznał mu odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, wraz z odsetkami od dnia zwolnienia do dnia zapłaty.

Zobacz także: Zobacz też: Sosnowski o pracy w Polski Radiu

Sosnowski - zwolniony w marcu 2016 r. pisarz i dziennikarz - był związany z Polskim Radiem od 2000 r. W "Trójce" prowadził m.in. "Klub Trójki" i audycje kulturalne. Był szefem związku zawodowego w stacji. Jako powód zwolnienia podano: "krytyka pracodawcy i podważanie kompetencji przełożonych, a w konsekwencji utrata zaufania".

bETKnIcd

Adwokat nieobecnego na ogłoszeniu wyroku powoda mec. Jacek Oleszczyk powiedział, że nie będzie składał apelacji. Usatysfakcjonowana wyrokiem była też Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyłączył się do procesu po stronie Sosnowskiego, popierając pozew.

- W tej sprawie nie przekroczono dopuszczalnej granicy krytyki pracodawcy - mówił wcześniej Lesław Nawacki z Biura RPO.

Sprawę obserwowała też Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Sosnowski uznał zwolnienie go z pracy za bezprawne, ponieważ - jego zdaniem - miał prawo wypowiadać się o sytuacji w spółce jako człowiek, dziennikarz i związkowiec. Jak mówił mec. Oleszczyk, w oświadczeniu o zwolnieniu podano nieprawdziwe informacje o przyczynach zwolnienia. Podkreślił, że wbrew prawu w dokumencie ws. zwolnienia nie wymieniono wszystkich powodów decyzji podawanych wcześniej ustnie. Ponadto dokument był bardzo lakoniczny.

bETKnIce

- Nie doszło do naruszenia zasady lojalności - zaznaczył adwokat.

Polskie Radio wnosiło o oddalenie pozwu, podkreślając, że "naruszono zasadę lojalności pracownika wobec pracodawcy". Jednak na ogłoszeniu wyroku nie pojawił się żaden przedstawiciel strony pozwanej.

Zeznając wcześniej jako świadek, ówczesny wicedyrektor "Trójki" Szymon Sławiński powiedział, że powodem utraty zaufania były wypowiedzi Sosnowskiego, który m.in. na zebraniach zespołu krytycznie mówił o sytuacji w PR i kompetencjach dyrekcji. Dodał, że chodziło też o publikacje na blogu i wywiad dla "Tygodnika Powszechnego".

Zdaniem Sławińskiego "powód uznawał, że zmiana władzy w Polsce nie musiała powodować zmiany dyrekcji programu III".

bETKnIcf

- Powód podważał moją dziennikarską bezstronność, czym obniżał moją wiarygodność wobec zespołu - zeznał Sławiński.

Przyznał zarazem, że wobec Sosnowskiego nie było "zastrzeżeń natury merytorycznej".

Łukasz Starzewski (PAP)

bETKnIcy
kraj
media
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
pp
4 lata temu
Ci obserwatorzy to ludzie Sorosa.
Janusz
4 lata temu
szczere gratulacje dla Pana Jerzego. Powonien natychmiast zostać przywrócony do pracy. IQ w redakcjach pozamuzycznych wzrosłoby o jakieś 30 pkt!
mirmir
4 lata temu
Nawet komuna nie była wstanie tak obrzydzić mi Trójki jak "dobra zmiana" !!!
bETKnIcz
keks
4 lata temu
Lisicki lizus, Semka egocentryk, Wildstein bajkopisarz... to jest aktualnie trójka, szkoda. Na szczęście jeszcze kilka osób sensownych i wartych słuchania zostało... najgorsze że muszę przełączać co jakiś czas ze względu na niestrawność wymienionych powyżej i jeszcze kilku dobro zmianowych indywidualności...
Fioletowy kot
4 lata temu
To się odkręci jak tylko zmiany w sądownictwie zostaną przyklepane. Co ambitniejsi BMW będą się ścigać, żeby się zasłużyć i w patriotycznym uniesieniu nie tylko unieważnią ale i wlepią kilka kar porządkowych i mandatów; potem wyrok i odsiadka i nieważne, ze skazany zostanie powód a nie pozwany.