Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mit średniej krajowej. "Dla milionów Polaków taka pensja jest poza zasięgiem"

274
Podziel się:

Dla milionów pracujących Polaków średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za 2016 r. w wysokości 4277 zł brutto, mocno różni się od rzeczywistości - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Mit średniej krajowej. "Dla milionów Polaków taka pensja jest poza zasięgiem"
(TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)

Jak wskazuje, statystykę zawyżają duże, zagraniczne firmy, które dają wysokie pensje. I przekonuje, że połowa zatrudnionych otrzymała wynagrodzenie bez potrącenia podatku i składek poniżej 3420 zł. Przy umowie o pracę netto było to 2450 zł.

Każda średnia ma to do siebie, że jest zniekształcana przez wartości skrajne, szczególnie te górne. Publikowane co miesiąc informacje GUS o średniej krajowej dodatkowo zaburza dobór danych do próby, ponieważ obejmuje wyłącznie przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 osób - zauważa Lipka w rozesłanej do mediów analizie.

Pracuje w nich 6 mln pracowników, podczas gdy według danych GUS, w Polsce na umowach zatrudnionych jest niemal 13 mln ludzi, a niespełna 3 mln prowadzi działalność na własny rachunek. Jeden milion z sześciu zaliczonych do badania pracuje w tylko w samej Warszawie, gdzie przeciętne wynagrodzenie brutto w 2016 r. wynosiło 5537 zł. Czyli stolica, której udział wśród gospodarstw domowych wynosi w Polsce nieco ponad 5 proc., ma więcej niż 15-procentowy wkład w krajową średnią.

Z kwartalnych raportów GUS "Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej' można się już dowiedzieć - jak zauważa Lipka - że średnio w całym sektorze prywatnym wynagrodzenie brutto wynosi 3880 zł. I ta wartość obejmuje także miejsca pracy z mniej niż dziewięcioma pracownikami. Co dwa lata GUS publikuje wyniki badania struktury wynagrodzeń. Można z niego wyczytać, że aż 37,1 proc. pracowników sektora prywatnego otrzymywało wynagrodzenia poniżej 2469 zł brutto. Było to więc zaledwie 60 proc. średniej krajowej.

- Statystyka ta cały czas nie obejmuje pracowników w firmach zatrudniających poniżej dziewięciu osób. Szerzej dochody tych osób opisuje dopiero coroczne opracowanie GUS o mikroprzedsiębiorstwach. Według informacji za 2015 r. małe firmy dawały zatrudnienie 3,74 mln osób, w tym 1,31 mln jako pracownikom, których przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 2397 zł. To 58 proc. średniej w przedsiębiorstwach mających powyżej 9 pracowników w 2015 r. - zwraca uwagę analityk.

"Prawdopodobnie połowa zatrudnionych otrzymała wynagrodzenie bez potrącenia podatku i składek na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne poniżej 3420 zł. Przy umowie o pracę netto było to 2450 zł. Dodatkowo około 40 proc. zatrudnionych w sektorze prywatnym nadal zarabia na rękę mniej niż 2000 zł, co jeszcze wyraźniej pokazuje różnice pomiędzy popularną średnią krajową, a faktycznymi płacami znacznej części Polaków" - dodaje.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(274)
lol
5 lata temu
prawda jest taka, że to co GUS podaje odnośnie wynagrodzeń jest zbieżne z moimi obserwacjami na 90-95%. Oczywiście, są tacy co mają po kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych samych premii na rok, ale też jest spora grupa, głównie ludzi którzy mają po 50-60 lat, którzy zarabiają najniższe krajowe albo ciut powyżej, bo przecież pazerni pseudo-biznesmeni żyją jeszcze w latach 90-tych...
Zły
5 lata temu
To jakieś głupoty ta średnia, niemożliwym jest żeby za tę mizerną kasę powstawało tyle mieszkań, domów, jeździło tyle fajnych aut po drogach - nawet jeśli to wszystko jest finansowane kredytem to ktoś go musi dostac, czyli wykazac się zdolnoscią i potem to spłacac. I to niby za te 4000 brutto? czyli jakieś 2900zł na rękę? Akurat. Zarabiam 3 takie średnie krajowe i mieszkam w zwykłym mieszkaniu na kredyt, jeżdżę używanym samochodem, na wakacje fakt jeździmy parę razy w roku ale w żadne szczególne miejsca jak np Kostaryka czy Bora Bora. Sądzę, że średnia razem z wszystkim co "pod stołem" oscyluje dużo wyżej. Wszyscy kombinują, samochód w leasing, benzynę odliczyc, komputer? telefon? proszę bardzo - wszystko w koszty, potem wychodzą takie głupotki jak pensja 4300 brutto.
miś 23
5 lata temu
Za miesiąc cienkiej pracy dostaje na rękę 986 zł i gdzie ta średnią tak płacą prywaciarze w Polsce
realista
5 lata temu
A gdzie jest Duda. Ten od Solidarności. Zatracił kompletnie poczucie rzeczywistości. Jego filozofia nadaje się na tacę w kościele. Ludzie potrzebują pracy za godziwe wynagrodzenie. Nawet w niedziele. My nie jesteśmy Niemcami czy Francuzami. Panie Duda, niech pan popatrzy na dochód na mieszkańca i płace netto bez tych burżujów z zachodu i Polski.
mysz18
5 lata temu
Te średnie wyliczenia poborów ,to mają się tak ,jak wyliczenia lat życia Polaków przez ZUS.
...
Następna strona