Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Środki na szkołę o. Rydzyka. Szydło zapowiada poprawkę w Senacie

Środki na szkołę o. Rydzyka. Szydło zapowiada poprawkę w Senacie

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

W Senacie pojawi się poprawka do budżetu przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - poinformowała w piątek premier Beata Szydło. Nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - dodała.

Szydło była pytana w piątek podczas konferencji prasowej w Chęcinach (świętokrzyskie) o poprawkę PiS do budżetu przeznaczającą 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

- Klub będzie zgłaszał poprawki w Senacie. Taka poprawka ma się pojawić. Jeśli będzie poprawką, która jest przygotowana zgodnie z zasadami finansów i prawem, nie widzę powodów, dlaczego nie miałaby być przyjęta - powiedziała.

W Sejmie przed głosowaniem nad budżetem, które zaczęło się w czwartek ok. 23.30, marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że wycofana została poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w piątek dziennikarzom w Sejmie, że poprawka została wycofana, ponieważ nie był to dobry sposób znalezienia pieniędzy na wsparcie szkoły. - To powinny być pieniądze z resortu ministra (nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława) Gowina - podkreślił. Dopytywany, dodał, że nie wie, jak to zostanie rozstrzygnięte, ale "z pewnością szkoła zasługuje na to, by ją wesprzeć".

"Ustawa prawo o szkolnictwie wyższym nie przewiduje podstaw prawnych do udzielenia dotacji na cele majątkowe dla uczelni niepublicznych" - napisało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w komunikacie przesłanym PAP w piątek po południu. "Nie jest możliwe arbitralnie przekazanie dodatkowej dotacji na wydatki bieżące dla uczelni niepublicznych, poza funkcjonującymi algorytmami finansowymi w obszarze szkolnictwa wyższego. Należy wskazać, że uczelnie niepubliczne otrzymują dotację na zadania związane ze stwarzaniem studentom i doktorantom, będącymi osobami niepełnosprawnymi, warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia oraz na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów i doktorantów. Dotacje te są naliczane na podstawie paramentów wynikających z algorytmów" - dodano w komunikacie.

W czwartek poprawkę pozytywnie zaopiniowała komisja finansów publicznych. Poprawka przewidywała obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł. Połowa tej kwoty miała dotyczyć dotacji i subwencji w tzw. pozostałych zadaniach w zakresie kultury, a połowa - wydatków na teatry.

Uzyskane w ten sposób oszczędności miałyby być przeznaczone na wydatki majątkowe i bieżące w rezerwie celowej "Środki na realizację zadań Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu".

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Fafha
89.241.238.* 2016-01-30 23:17
Bo to jest niezgodne z prawem- nie można finansować uczelni wyższych niepublicznych z środków państwowych ustawa o uczelniach wyższych zapoznaj się premierko z prawem polskim a pózniej się wypowiadaj!!! A jak juz taka dobra jesteś to podaruj te 20 tys z kasy swojej partii a pieniądze podatników przeznacz na chore dzieci !!!!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Wyborca.
85.193.253.* 2016-01-30 18:01
O.Rydzyk, jako doskonały biznesmen swój biznes powinien prowadzić na własny koszt i ryzyko podobnie, jak inni Polacy. A skoro PiS ma poczucie wdzięczności względem o.Rydzyka za prowadzoną kampanię wyborczą w swoich mediach na rzecz PiS, to dowody swojej wdzięczności PiS powinien sfinansować z własnej kieszeni a nie kosztem podatników z budżetu Państwa. Poza tym, o.Rydzyk jest niekwestionowanym koalicjantem p.Kaczyńskiego współrządzący Polską z tylnego siedzenia za pośrednictwem swoich posłów w samorządach i parlamencie krajowym oraz unijnym, startujących w wyborach z list PiS.
miłosierny
77.91.8.* 2016-01-30 14:17
niech posłowie i senatorowie oddają swoje pobory ubogiemu Tadziowi i będzie klecha zadowolony
Zobacz więcej komentarzy (722)