Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stocznie w Polsce. Ustawa okrętowa może dać kilka tysięcy miejsc pracy

0
Podziel się:

Szacunki resortu gospodarki morskiej pokazują, że w ciągu 2-3 lat zatrudnienie w branży, może wzrosnąć o około 5 tysięcy.

Stocznie w Polsce. Ustawa okrętowa może dać kilka tysięcy miejsc pracy
(Boatbuilder/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Na przełomie tego i przyszłego miesiąca tak zwaną ustawą okrętową ma zająć się rząd. Projekt może przyczynić się do zwiększenia miejsc pracy i obrotów branży stoczniowej.

Wiceminister gospodarki morskiej, Paweł Brzezicki informuje, że resort do czasu przedstawienia regulacji rządowi, nie planuje znaczących zmian. Nie wyklucza uszczegółowień, ale zapewnia, że główne założenia regulacji pozostają bez zmian.

Wiceminister uważa, że nowa regulacja pomoże w powstaniu nowych miejsc pracy. Szacunki resortu pokazują, że w ciągu 2-3 lat zatrudnienie w branży, może wzrosnąć o około 5 tysięcy. Wyliczenia te, jak zaznacza wiceminister Brzezicki oparte są na popycie krajowym. Eksport może przysporzyć dodatkowego zatrudnienia. Według wyliczeń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej obroty branży mogą wzrosnąć o 2 do 3 miliardów złotych.

Rząd chce, żeby stocznie nie płaciły VAT-u, który i tak jest im zwracany po wyprodukowaniu statku. Obecnie producenci płacą podatek dochodowy. Według regulacji, przedsiębiorcy będą mogli płacić jednoprocentowy podatek od wartości sprzedanego statku (więcej o tym tutaj)
.

Zobacz także: Zobacz także: Prywatne polskie stocznie są w świetnej kondycji
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)