Notowania

Stopy procentowe. Jutro decyzja

Ekonomiści spodziewają się obniżki o 25 pb, przez co główna stopa procentowa spadnie do rekordowo niskiego poziomu. Niektórzy nie wykluczają głębszego cięcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Ekonomiści sądzą, że jutro Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pb, w związku z tym główna stopa procentowa spadnie do rekordowo niskiego poziomu 1,75 proc. Niektórzy nie wykluczają jednak głębszego cięcia stóp - nawet o 50 pb.

Zdaniem ekonomistów z Goldman Sachs główna stopa procentowa spadnie o 25 pkt., stopa depozytowa pozostanie nietknięta, ale stopa lombardowa, od której zależą maksymalne odsetki od pożyczek, może spaść nawet o 50 pb. _ - Spodziewamy się, że po tej obniżce Rada będzie utrzymywać stopy na tym poziomie, ale dostrzegamy ryzyko, że niska inflacja i potencjalne dalsze pogarszanie się perspektyw wzrostu gospodarczego może skłaniać do dalszych obniżek na początku 2015 r. _ - ocenili ekonomiści z Goldman Sachs. Ich zdaniem obniżkę stóp wpierają dane makroekonomiczne: niska inflacja, gorsze dane z polskiej gospodarki w II i III kw. oraz niższy wzrost w strefie euro, który opóźnia odbudowę polskiej gospodarki.

Cięcia głównej stopy procentowej w podobnej wysokości spodziewają się też ekonomiści z banku Raiffeisen Polbank. _ - Utrzymująca się niepewność w stosunku do dalszego wzrostu gospodarki może jednak skłonić gremium (RPP- PAP) do nie zamykania drzwi dla dalszego luzowania _ - ocenili. Ich zdaniem poniedziałkowe, zaskakująco dobre dane o kondycji polskiego sektora przemysłowego świadczą o tym, że spowolnienie gospodarcze ma charakter przejściowy, a jego _ dołek _ będzie miał miejsce w IV kwartale br.

Według ekonomistów z Raiffeisen Polbanku w obliczu ostatnich danych o PMI potencjalne cięcie stóp o 50 punktów bazowych stało się jeszcze mniej prawdopodobne niż dotychczas. Bank HSBC poinformował w poniedziałek, że ogólna kondycja polskiego sektora przemysłowego poprawia się; obrazujący ją wskaźnik PMI wzrósł w październiku do 51,2 pkt z 49,5 pkt we wrześniu. Według HSBC najnowszy wynik PMI wskazuje na największe tempo wzrostu w sektorze od sześciu miesięcy.

Również ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej Agata Urbańska-Giner uważa, że poprawiające się wskaźniki koniunktury wspierają tezę o spodziewanej konsolidacji tempa wzrostu w najbliższych kwartałach. _ - Taka konsolidacja może przekonać RPP do wstrzymania się z dalszymi cięciami stóp procentowych po, jak się spodziewamy, łącznym dostosowaniu o 75 pkt bazowych w październiku i listopadzie _ - zauważyła ekonomistka. Według niej niepewność odnośnie tempa wzrostu w strefie euro pozostanie jednak istotnym negatywnym ryzykiem dla wzrostu PKB w Polsce w 2015 roku.

Również JP Morgan przewiduje redukcję stóp na listopadowym posiedzeniu RPP o 25 pb. i drugą w tej samej wysokości w grudniu, w reakcji na niższe tempo ekspansji gospodarki i prawdopodobne dalsze poluzowanie polityki pieniężnej EBC. Z kolei Morgan Stanley sądzi, że obniżka spodziewana w listopadzie może być ostatnią w ramach cyklu, ponieważ obecna _ miękka faza wzrostu _, której doświadcza gospodarka, jest przejściowa.

Ekonomiści z banku Danske zwrócili uwagę, że najbliższej decyzji RPP towarzyszy spora niepewność. Szansę obniżki stóp bank ten ocenia na 1:1 ze wskazaniem na obniżkę o 25 pb. Danske uważa, że cykl obniżek stóp nie jest zakończony. _ - Nasz model inflacyjny wskazuje, że Polska będzie borykać się z jeszcze silniejszą niż obecna presją deflacyjną w 2015 r., jeśli NBP będzie się ociągał z redukcją stop _ - stwierdził Danske.

O niepewności mówił też w rozmowie z PAP główny ekonomista banku Pekao Marcin Mrowiec. _ - To chyba najważniejsze posiedzenie Rady w tym roku. Kilka rzeczy powinno się wyjaśnić, ponieważ na razie mamy dość niejasną sytuację _ - ocenił Mrowiec. Zaznaczył, że na ostatnim posiedzeniu RPP dość zaskakująco obniżyła stopy o 50 pb jednocześnie wysyłając komunikat, że nie chce rozciągać obniżek w czasie. To było sygnałem, że można się spodziewać podobnego kroku w listopadzie. Mrowiec zaznaczył, że od tamtej pory pojawiły się zupełnie różne komentarze członków RPP.

_ Oczekujemy, że Rada doszła do wniosku, że trzeba dostosować poziom stóp i obniży stopy o 50 pb. Biorąc pod uwagę te bardzo zróżnicowane komentarze, to wydaje mi się, że bardzo blisko jest prawdopodobieństwo tego, iż obniżka wyniesie 50 pb, jak i że stopy zostaną obniżone o 25 pb _ - powiedział. Dodał, że liczy na to, że RPP poinformuje rynek, czy listopadowa obniżka będzie ostatnią, czy też, że możliwe są dalsze cięcia.

Zdaniem głównego ekonomisty z BIZ Banku Ignacego Morawskiego poniedziałkowe dane PMI pokazują, że mamy prawdopodobnie do czynienia z _ uklepywaniem dna krótkiego spowolnienia koniunktury _, co obniża prawdopodobieństwo wprowadzenia głębszego cięcia stóp przez RPP. Morawski zaznaczył, że obniżka w wysokości 25 pb może okazać się zbyt mała. Według niego kluczowa dla decyzji Rady będzie projekcja inflacji.

_ - Jeżeli pokaże ona bardzo niską ścieżkę inflacyjną aż do końca 2016 r., a tego nie można wykluczyć biorąc pod uwagę niższe PKB, wówczas Rada może mieć trudny orzech do zgryzienia. Cięcie tylko o 25 pkt może być zbyt słabym ruchem. Rada musiałaby wtedy otwarcie zlekceważyć wyniki projekcji. Tego nie będzie chciała zrobić _ - zauważył Morawski.

Czytaj więcej w Money.pl
Cios w rosyjską gospodarkę Mimo problemów gospodarczych Rosji nie ma co liczyć na zmianę w jej polityce - ocenia Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych..
Co zrobi EBC by walczyć ze stagnacją? Wielu ekspertów uważa, że tylko luzowanie ilościowe może być właściwym rozwiązaniem.
Dalsze spadki cen żywności i paliw? Dane Rynek zakłada, że we wrześniu deflacja w Polsce pogłębi się.
Tagi: obniżka stóp procentowych, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz