Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Egipt coraz lepsze. Ameryka odmraża dostawy broni dla Egiptu

0
Podziel się:

Prezydent USA chce w ten sposób naprawić relacje Waszyngtonu z Kairem i wesprzeć Egipt w rozszerzającym się konflikcie na Bliskim Wschodzie.

Stosunki USA-Egipt coraz lepsze. Ameryka odmraża dostawy broni dla Egiptu
(isafmedia/Flickr (CC BY 2.0))
bEUOMtPF

Barack Obama wznowił amerykańską pomoc wojskową dla Egiptu. Projekt jest wart 1,3 miliarda dolarów. Prezydent USA chce w ten sposób naprawić relacje Waszyngtonu z Kairem i wesprzeć Egipt w rozszerzającym się konflikcie na Bliskim Wschodzie.

Barack Obama wstrzymał dostawy uzbrojenia dla Egiptu w październiku 2013 roku uznając, że kraj ten odchodzi od demokracji. Ostatecznie kwestie bezpieczeństwa narodowego USA wzięły jednak górę. Wobec ataków bojowników na Półwyspie Synaj, udziału Egiptu w bombardowaniach pozycji ekstremistów islamskich w Libii i gotowości wysłania przez władze w Kairze sił lądowych do Jemenu, amerykański prezydent postanowił odblokować pomoc wojskową o wartości 1,3 miliarda dolarów. Egipt będzie więc mógł wkrótce otrzymać 12 myśliwców F-16, 20 rakiet Harpoon i 125 czołgów M1A1 Abrams.

O swojej decyzji Obama poinformował telefonicznie prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego. Według przedstawicieli Białego Domu, Obama nie postawił warunków dotyczących przywrócenia zasad demokracji i poszanowania praw człowieka w Egipcie. Obrońcy praw człowieka interpretują ten fakt jako kapitulację wobec as-Sisiegio - byłego generała, przywódcy zamachu stanu, w wyniku którego został obalony prezydent Muhammad Mursi.

bEUOMtPH

Czytaj więcej w Money.pl

bEUOMtQi
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)