Notowania

Przejdź na
stosunki usa-europa
12.11.2014 20:59

Stosunki USA-Europa. Amerykanie obawiają się stagnacji na starym kontynencie

Gospodarki z kontynentu europejskiego nie osiągnęły wspólnego celu grupy G20.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mark Hunter / Flickr (CC BY 2.0))

Amerykański minister finansów Jack Lew ostrzegł przed straconym dziesięcioleciem Europy, czyli długotrwałą stagnacją gospodarczą. Europejscy przywódcy powinni podjąć działania, by (UE) nie popadła w jeszcze głębszą zapaść - powiedział w środę Lew.

_ - Europa nie osiągnęła wspólnego celu grupy G20, którym jest silny i zrównoważony wzrost gospodarczy _ - powiedział przebywający w Seattle Jacob Lew. _ Świat nie może sobie pozwolić na stracone dziesięciolecie _ w gospodarce - dodał.

_ - Nad Europą krąży widmo, jest to widmo stagnacji gospodarczej _ - oświadczył, również w środę, szef banku centralnego Wielkiej Brytanii Mark Carney. W lutym członkowie grupy G20 wyznaczyli cel wzrostu światowej zamożności na poziomie 2 proc. w ciągu najbliższych 5 lat.

Według Bloomberga dane, które mają zostać udostępnione w tym tygodniu, wskazują zarówno na zbyt niską inflację, jak i zbyt powolny wzrost w strefie euro.

Według amerykańskiego ministra finansów świat nie może liczyć wyłącznie na Stany Zjednoczone, które muszą równoważyć stagnację w innych regionach. Ponadto wzrost gospodarczy na świecie będzie szybszy, jeśli i inne kraje podejmą kroki zmierzające do stymulacji popytu wewnętrznego. Nie można też oczekiwać, że Ameryka zrekompensuje zastój w Europie i Japonii.

W trzecim kwartale 2014 roku w krajach strefy euro odnotowano jedynie 0,1 proc. wzrostu w porównaniu z poprzednim kwartałem przy 0-procentowym wzroście w pierwszych trzech miesiącach roku. Inflacja wzrosła w stosunku rocznym tylko o 0,4 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) podjął już co prawda kroki mające na celu wsparcie gospodarki poprzez odpowiednią politykę monetarną, jednak jak pokazują wskaźniki, działania wdrożone przez EBC okazują się niewystarczające - stwierdził Lew.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stosunki usa-europa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz