Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Studenci z zagranicy w Polsce. Rekordowy wzrost

0
Podziel się:

Najszybciej rośnie liczba uczących się osób ze Wschodu.

Studenci z zagranicy w Polsce. Rekordowy wzrost
(Adam Stepien/REPORTER)
bEJIEhSJ

Rekordowy wzrost liczby studentów zagranicznych studiujących w Polsce. Według fundacji edukacyjnej Perspektywy, na polskich uczelniach jest ich w tym roku ponad 46 tysięcy, czyli o 28 procent więcej niż rok temu.

Najszybciej rośnie liczba studentów ze Wschodu. Do tej pory były to osoby głównie polskiego pochodzenia, teraz to się zmienia - twierdzi prof. Piotr Horbatowski, dyr. Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ.

Chce u nas studiować młodzież polonijna z Ukrainy, Białorusi i Rosji, ale chcą też uczyć się osoby nie posiadające polskiego pochodzenia.

bEJIEhSL

Ponad połowę cudzoziemców na polskich uczelniach stanowią Ukraińcy, drugą największą grupą są Białorusini. Studia w Polsce otwierają przed nimi możliwości nauki w innych krajach unijnych. Z innego powodu nauka na polskich uczelniach jest atrakcyjna dla studentów z Zachodu - tłumaczy rzecznik Szkoły Głównej Handlowej Marcin Poznań. Obcokrajowcy chcą wykorzystać możliwość uzyskania dwóch dyplomów w czasie jednego toku studiów. SGH dzięki współpracy z uczelniami zagranicznymi daje taką możliwość.

Studenci pół cyklu studiów mogą spędzić na swojej rodzimej uczelni, realizując jej program, drugie pół uczą się w Polsce, a na koniec otrzymują dwa dyplomy, jednocześnie poznając Polskę i Warszawę. A sama Warszawa też może być magnesem - zapewnia Marcin Poznań. Jest to miasto, które studentom z zagranicy ma coś ciekawego do zaoferowania, cała Polska też jest dla nich ciekawa. Jak dodaje rzecznik SGH, jednym z istotnych kryteriów wyboru miejsca studiowania są koszty utrzymania. "W Warszawie wciąż są one niższe niż w Londynie, Paryżu czy Berlinie' - dodaje.

Na polskich uczelniach studiuje obecnie 46 101 cudzoziemców ze 158 krajów. Ponad 83% z nich to Europejczycy. Najwięcej pochodzi ich z Ukrainy i Białorusi, następni w kolejności są Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi. Jednak w dalszym ciągu w Polsce uczy się procentowo mniej studentów niż chociażby na Węgrzech, Słowacji, Łotwie, Estonii, czy w Bułgarii. Obok Chorwacji jesteśmy najmniej umiędzynarodowionym krajem Unii Europejskiej i jednym z najsłabiej umiędzynarodowionych w OECD - informuje fundacja Perspektywy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJIEhSR
bEJIEhTm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)