Wystarczy ukraść za 400 zł, by popełnić przestępstwo. Ministerstwo zgadza się na zmiany

Elektroniczny rejestr osób popełniających wykroczenia i uznawanie kradzieży za 400 zł za przestępstwo, a nie za wykroczenie - na takie zmiany zgodziła się Rada Ministrów. Postulowali to od dawna polscy handlowcy.

Będą surowsze kary za drobne kradzieże
Źródło zdjęć: © REPORTER

Obecnie kradzież mienia, którego wartość nie przekracza 525 zł jest traktowana jako wykroczenie. Ale Rada Ministrów oraz Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowali, że ten pułap powinien się zmniejszyć o 125 złotych.

Związki handlowców i sprzedawców wielokrotnie apelowały o zmiany w Kodeksie wykroczeń. - Obecne przepisy oznaczają w praktyce, że złodziej – nawet dokonujący kradzieży notorycznie – może liczyć jedynie na grzywnę, jeśli jednorazowo nie zagrabi mienia na kwotę powyżej 525 zł - argumentuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Kobieta ukradła auto. Wiozła właściciela na masce. Zobacz wideo:

Będzie rejestr osób popełniających wykroczenia

Ministerstwo Sprawiedliwości zgodziło się też uwzględnić inny postulat handlowców - zgodziło się na wprowadzenie elektronicznego rejestru osób popełniających wykroczenia. Handlowcy argumentują, że brak takiego narzędzia sprawia, że policji jest bardzo trudno walczyć z drobnymi złodziejami.

– Bardzo cieszymy się, że Ministerstwo Sprawiedliwości potraktowało tak poważnie głos branży i dostrzegło problem społeczny, jakim są drobne kradzieże – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie