Notowania

wiadomości
15.05.2018 14:57

Wystarczy ukraść za 400 zł, by popełnić przestępstwo. Ministerstwo zgadza się na zmiany

Elektroniczny rejestr osób popełniających wykroczenia i uznawanie kradzieży za 400 zł za przestępstwo, a nie za wykroczenie - na takie zmiany zgodziła się Rada Ministrów. Postulowali to od dawna polscy handlowcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Będą surowsze kary za drobne kradzieże

Obecnie kradzież mienia, którego wartość nie przekracza 525 zł jest traktowana jako wykroczenie. Ale Rada Ministrów oraz Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowali, że ten pułap powinien się zmniejszyć o 125 złotych.

Związki handlowców i sprzedawców wielokrotnie apelowały o zmiany w Kodeksie wykroczeń. - Obecne przepisy oznaczają w praktyce, że złodziej – nawet dokonujący kradzieży notorycznie – może liczyć jedynie na grzywnę, jeśli jednorazowo nie zagrabi mienia na kwotę powyżej 525 zł - argumentuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Kobieta ukradła auto. Wiozła właściciela na masce. Zobacz wideo:

Będzie rejestr osób popełniających wykroczenia

Ministerstwo Sprawiedliwości zgodziło się też uwzględnić inny postulat handlowców - zgodziło się na wprowadzenie elektronicznego rejestru osób popełniających wykroczenia. Handlowcy argumentują, że brak takiego narzędzia sprawia, że policji jest bardzo trudno walczyć z drobnymi złodziejami.

– Bardzo cieszymy się, że Ministerstwo Sprawiedliwości potraktowało tak poważnie głos branży i dostrzegło problem społeczny, jakim są drobne kradzieże – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-05-2018

bleblea jak polityk zdefrauduje kilka milionów, to co mu będzie groziło ??

16-05-2018

pikZłodziejom wytatuować na czole "złodziej" aby wszyscy stykający się z takim smykiem wiedzieli z kim mają do czynienia. Zaostrzyć kary tak aby … Czytaj całość

16-05-2018

Edeq99Trochę głupie bo zatankujesz dostawczaka 120l bak zapomnisz zapłacić i masz sprawe o przestempstwo

Rozwiń komentarze (40)