Notowania

władimir putin
15.05.2016 15:16

Szef CASE: Putin wie, że elity muszą być zadowolone; kryzys odczuwają zwykli Rosjanie

Mimo kryzysu gospodarczego w Rosji Władimir Putin nadal cieszy się wysokim poparciem społecznym, a rosyjskie elity mogą liczyć na wsparcie - mówi PAP szef CASE Christopher Hartwell. To zwykli Rosjanie najboleśniej odczuwają skutki kryzysu; Putin wie, że elity muszą być zadowolone - dodaje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Mimo kryzysu gospodarczego w Rosji, Władimir Putin nadal cieszy się wysokim poparciem społecznym, a rosyjskie elity mogą liczyć na wsparcie - mówi szef CASE Christopher Hartwell. To zwykli Rosjanie najboleśniej odczuwają skutki kryzysu; Putin wie, że elity muszą być zadowolone - dodaje.

- Gdyby UE była silniejsza, mniej skoncentrowana na własnych problemach, prawdopodobnie udałoby się doprowadzić Rosję do stanu ostateczności trochę szybciej. Przy niskich cenach ropy i topniejących rezerwach rosyjskiego banku centralnego powiedziałbym, że obecne ramy ekonomiczne nie przetrwają dłużej niż rok-dwa. Co nie znaczy oczywiście, że Putin będzie skończony w ciągu roku czy dwóch, jeśli utrzyma się status quo - ocenia ekspert.

Jak zaznacza, "Putin nadal cieszy się wysokim poparciem społecznym, może przetrwać jeszcze długo, a w historii Rosji i ZSRR były już takie precedensy, kiedy to, mimo zrujnowanej gospodarki, liderzy utrzymywali z potiomkinowskim wyrazem twarzy, że wszystko jest w porządku".

- Rosyjskie elity mogą liczyć na wsparcie, to tzw. zwykli Rosjanie najboleśniej odczuwają skutki kryzysu. System nadań, który Putin zorganizował wokół siebie, będzie funkcjonował tak długo, jak będą korzyści do rozdystrybuowania - mówi Hartwell.

I zaznacza: "jeśli będzie to oznaczać dalszą centralizację gospodarki, finansowanie ogromnych kontraktów poprzez dług lub innymi środkami - Putin wie, że elity muszą być zadowolone. To jego podstawowy priorytet".

Szef CASE podkreśla, że kryzys odczuwa statystyczny Rosjanin, ale - jak dodaje - w Rosji nie ma "historii zorganizowanych protestów, których źródłem byłaby krzywda tzw. zwykłych ludzi". Jak wskazuje, "Putin wie, co musi zrobić, i nadal jeszcze jest w stanie dyskontować sukces gospodarczy Rosji sprzed kilkunastu lat, kiedy przeprowadzono reformy strukturalne i - co ważniejsze - cena ropy była wyższa".

Tagi: władimir putin, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz