Notowania

tchórzewski
08.12.2017 09:20

Kto zostanie w rządzie Morawieckiego? Minister Tchórzewski bezpieczny

Mateusz Morawiecki zostanie nowym premierem. Pełna rekonstrukcja rządu może potrwać do stycznia 2018 roku, jednak z informacji WysokieNapieice.pl wynika, że pozostanie w nim dotychczasowy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Analizujemy, co duet Morawiecki-Tchórzewski oznacza dla energetyki i klimatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/JACEK DOMINSKI/REPORTER)
Pełna rekonstrukcja rządu może potrwać do stycznia 2018 roku.

Mateusz Morawiecki zostanie nowym premierem. Pełna rekonstrukcja rządu może potrwać do stycznia 2018 roku, jednak z informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że pozostanie w nim dotychczasowy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Analizujemy, co duet Morawiecki-Tchórzewski oznacza dla energetyki i klimatu.

W rządzie Morawieckiego pozostanie minister Tchórzewski

- Mimo wielkich trudności oraz pełnego determinacji przeciwdziałania ze strony wrogich idei dobrej zmiany sił wewnętrznych, jak i zewnętrznych - osiągnięte zostały wielkie sukcesy w kluczowych dla polskiego życia dziedzinach - tak Komitet Polityczny PiS ocenił dwuletnie rządy Beaty Szydło.

W czwartkowej decyzji KP PiS możemy wyczytać jednak, "że ostatnie miesiące bieżącego roku przyniosły liczne istotne przeobrażenia w sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Ewolucji uległy także wpisane w wielki projekt dobrej zmiany zadania stojące przed Zjednoczoną Prawicą", stąd przyjęta przez komitet rezygnacja premier Szydło i wysunięcie kandydatury Mateusza Morawieckiego na premiera.

Minister zostaje

Z informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że tekę w rządzie Morawieckiego zachowa jednak dotychczasowy minister energii Krzysztof Tchórzewski. To rezultat dobrych relacji z prezesem Jarosławem Kaczyńskim (są niemal rówieśnikami, obaj działali w Porozumieniu Centrum, a Tchórzewski został szefem ugrupowania bezpośrednio po Kaczyńskim), jego silnej pozycji w partii (jest szefem struktur PiS w okręgu siedlecko-ostrołęckim) i sukcesów na stanowisku ministra energii (restrukturyzacji górnictwa robionej w porozumieniu ze związkowcami i udanych negocjacji z Brukselą ws. rynku mocy dla elektrowni węglowych).

Mateusz Morawiecki nowym premier. To on będzie nami rządził

Nadal nie wiadomo natomiast, czy fotel ministra środowiska zachowa prof. Jan Szyszko, którego – oprócz rozpętania konfliktu o Puszczę Białowieską - obciąża także porażka w negocjacjach ws. reformy ETS (unijnego systemu handlu prawami do emisji dwutlenku węgla), którą najmocniej odczują polskie koncerny energetyczne.

- Negocjacje oceniam wstrzemięźliwie, nie jest to dla nas efektowny finisz - mówił kilka dni po przegranej minister Tchórzewski. Na pytanie WysokieNapiecie.pl o to, czy resort energii przejmie politykę klimatyczną (jak PiS planowało jeszcze przed wyborami) uniknął wówczas odpowiedzi.

**Punkty (ro)zbieżne**

Tchórzewski jest orędownikiem możliwie najdłuższego trwania polskiej energetyki przy węglu. Mocno zabiega o budowę w swoim okręgu wyborczym nowej elektrowni węglowej – Ostrołęki C. Postawić mają ją dwa państwowe koncerny nadzorowane przez resort energii: Enea i Energa.

Przeciwnikiem tej inwestycji jest z kolei – doradzający Morawieckiemu w sprawach energetycznych – dr Wojciech Myślecki, prywatnie przyjaciel Kornela Morawieckiego, który z oboma Morawieckimi działał w Solidarności Walczącej, a później doradzał Mateuszowi Morawieckiemu, gdy ten był prezesem Banku Zachodniego WBK.

Ostrołęka to potencjalny punkt sporny pomiędzy dotychczasowym ministrem i nowym premierem. Jednak - chociaż inwestycja za 6 mld zł obarczona jest wysokim ryzykiem straty - premier Morawiecki niekoniecznie będzie ją blokować, bo politycznie nic na tym nie zyska. Do tej pory wypowiadał się zresztą o tej inwestycji neutralnie, krytykując przy tym politykę Unii Europejskiej.

W jakich jeszcze obszarach przyszły premier i dotychczasowy minister energii mogą się spierać, a gdzie są zgodni? O tym w dokończeniu artykułu na portalu wysokienapiecie.pl

Tagi: tchórzewski, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2017

eldorozarobić nie potrafi ,ale potrafi kupować elektorat za polakow pieniądze.

08-12-2017

SWIADCZENIODAWCAzostawcie KSIECIA PLODNOSCI RADZIWILLA - JESZCZE TROSZECZKE JEST DO SPIEPRZENIA I ZBANKRUTOWANIA. JEGO KROLIKI SA NAPRAWDE FAJNE

08-12-2017

aroCzy te liczby dotyczą spirytusu czy piwa i jaka ilość spirytusu jest zużywana przez przemysł farmaceutyczny,kosmetyczny,zielarski,pracownie naukowe … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)