Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
17.11.2016 12:55

Prezydent: zaszłości z początku transformacji są bolączką do dziś

Prezydent mówił, że podczas kongresu dyskusje w głównej mierze mają dotyczyć małych, mikro i średnich przedsiębiorców, stanowiących - zaznaczył - sól polskiej ziemi, jeśli chodzi o przedsiębiorczość, budowanie PKB, rozwijanie potencjału gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROLINA MISZTAL/REPORTER)

Niektóre z zaszłości, powstałych na początku przemian w Polsce w latach 90, są bolączką Rzeczypospolitej do dzisiaj. Naszą rolą jest czynić wszystko, by pomóc zaleczyć tamte rany - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce na Kongresie 590.

Prezydent mówił, że podczas kongresu dyskusje w głównej mierze mają dotyczyć małych, mikro i średnich przedsiębiorców, stanowiących - zaznaczył - sól polskiej ziemi, jeśli chodzi o przedsiębiorczość, budowanie PKB, rozwijanie potencjału gospodarczego. - To oni właśnie stanowią dziś tę absolutną bazę polskiej gospodarki - dodał.

Przypomniał, że b. prezydent Lech Kaczyński zwracał uwagę na pewne negatywne zjawiska, które miały miejsce na początku lat 90. Zaznaczył, że wtedy największe kariery i biznesowe sukcesy odnosili w większości przypadków nie ci, którzy umieli dobrze i uczciwie konkurować, ale ci, którzy mieli kontakty, swoją specyficzną wiedzę wyniesioną z funkcji wykonywanych, czy pełnionych w okresie poprzedniego ustroju. - Mieli oni niewątpliwą przewagę nad zwykłym obywatelem, zwykłym Polakiem. Lata 90. to był przede wszystkim okres ich sukcesu - powiedział prezydent.

Jak dodał, wówczas nomenklatura w istotnym stopniu uwłaszczyła się na polskim majątku. Do tego - jak mówił - panowało uwielbienie dla wszystkiego, co z zagranicy i lekceważenie tego, co produkowane w Polsce, co stanowiło wówczas produkty rodzime. Zaznaczył, że firmy polskie często przechodziły w zagraniczne ręce, a zagraniczne firmy likwidowały w Polsce konkurencję. W efekcie - mówił prezydent - bardzo wielu ludzi straciło pracę, a regiony doznały poważnego uszczerbku, polegającego na dramatycznym spadku standardów życiowych.

- Niektóre z zaszłości, które w tamtym czasie powstały, są bolączką Rzeczypospolitej do dzisiaj i to jest wielkie zadanie przede wszystkim moje, jako prezydenta Rzeczypospolitej, rządu pani premier Beaty Szydło, większości parlamentarnej, by czynić ze swojej strony wszystko, by skupiać wszystkie możliwości i dobre pomysły, które pomogą tę tendencję odwrócić, pomogą zaleczyć tamte rany, które będą prowadziły do podniesienia życia Polaków - powiedział prezydent.

Tagi: gospodarka, rząd, prezydent, pap, Andrzej Duda, krótka2, wiadomości, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2016

anty bolszewikSzczujnia tradycyjnie przypuszcza ataki na PIS, ale jak widać Trumpowi też nie odpuszczą notoryczni intryganci, pomimo, że jeszcze niczego nie zrobił … Czytaj całość

17-11-2016

WojciechTak , tak ,największe sukcesy odnosili ci co mieli kontakty i zaplecze partyjne .Odważna mowa p. Prezydencie , gdy mówi się o swoich kumplach - to … Czytaj całość

17-11-2016

waldekno imając kontakty z tym małym pokurczem dorobiłeś się łżeprezydentury cwaniak obniżył wiek emerytalny realnie go podnosząc

Rozwiń komentarze (17)