Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TVP i Polskie Radio dostaną do 30 mln złotych

55
Podziel się:

- Dofinansowanie TVP i Polskiego Radia kwotą do 30 mln zł w 2016 r. - przewiduje nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, którą w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Jacek Kurski prezes TVP
Jacek Kurski prezes TVP (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Środki na dofinansowanie mediów publicznych mają pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji. To państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister skarbu państwa. Na jego rachunku gromadzone są środki pochodzące ze sprzedaży 5 proc. akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków - z przeznaczeniem na cele związane z zaspokajaniem roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez Skarb Państwa.

Według informacji przekazanych w Senacie obecnie jest to kwota 4,9 mld zł.

Nowe prawo przyznaje ministrowi skarbu możliwość działań inwestycyjnych na środkach Funduszu Reprywatyzacyjnego. Ma służyć efektywniejszemu ich wykorzystaniu.

Kolejną zmianą, jaką wprowadza nowe prawo, jest rozszerzenie możliwości przyznania dotacji jednostkom samorządu terytorialnego na dofinansowanie wypłaty odszkodowań dla byłych właścicieli. Według dotychczasowych uregulowań dotację taką może dostać tylko Warszawa - i tylko do końca 2016 r. Nowe przepisy rozszerzają krąg potencjalnych beneficjentów wypłat na wszystkie samorządy i znosi ograniczenia czasowe dla dopłat.

Ustawa zakłada, że minister skarbu będzie mógł przekazać dotację celową na rzecz jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych na dofinansowanie zaspokajania przez te jednostki roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez Skarb Państwa, w szczególności przez wydanie rzeczy lub wypłatę świadczeń wynikających z prawomocnych wyroków i ugód sądowych oraz ostatecznych decyzji administracyjnych wydanych w związku z nacjonalizacją mienia.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia.

media
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
esbek
7 lat temu
Dzięki dofinansowaniu piskłamstw będziemy mogli oglądać propagandowy film Smoleńsk bez ograniczen
tyrrdupa
7 lat temu
skandal z naszych pieniędzy utrzymywać tych nierobów!!!!
jaś
7 lat temu
Ktoś to ogląda?
Yarek &Tadek
7 lat temu
za propagande trzeba płacic,Gebels byłby dumny.
andy1007
7 lat temu
PROPAGANDA DOBREJ ZMIANY -KOSZTUJE ......
...
Następna strona