Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ceny OC będą limitowane? Poseł PiS apeluje do Ministerstwa Finansów o zajęcie się sprawą

Ceny OC będą limitowane? Poseł PiS apeluje do Ministerstwa Finansów o zajęcie się sprawą

Fot. Jacek Bereźnicki

Urzędowo wyznaczonych maksymalnych cen ubezpieczenia OC chce poseł PiS Adam Abramowicz, jeśli nie powstrzyma się wzrostu kosztu zakupu polis. Jego zdaniem, na rynku panuje obecnie zmowa cenowa. W tej sprawie interweniuje u ministra finansów. Dzień wcześniej o podobne działania zaapelowali do premier Beaty Szydło posłowie PO.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy gwałtownie podskoczyły ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC. Szacuje się, że statystyczny Kowalski płaci teraz o 36 proc. więcej niż rok temu. W niektórych przypadkach różnice sięgają nawet 500 proc.

"Wzrost ten jest na tyle odczuwalny, że niektórzy właściciele rezygnują z ubezpieczenia swoich pojazdów, narażając się na wysokie sankcje finansowe, ponieważ nie stać ich na opłacanie tak wysokich składek" - pisze w interpelacji do Ministra Finansów poseł PiS Adam Abramowicz.

Poseł pyta też ministra, czy na rynku nie doszło do zmowy cenowej, zawiązanej przez firmy ubezpieczeniowe. Mogą o tym świadczyć, zbliżone do siebie ceny polis od różnych towarzystw.

"Ubezpieczyciele twierdzą, że coraz to nowe rekomendacje KNF oraz wzrost kwoty odszkodowań zasądzonych na rzecz poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych są przyczyną nagłych podwyżek. Problem jednak w tym, że zarówno rekomendacje KNF czy wzrost zasądzonych kwot odszkodowań, nie pojawiły się nagle z dnia na dzień" - pisze Abramowicz.

Zaznacza też, że dziwi go postawa należącego do państwa ubezpieczyciela PZU, który zachowuje się w tej sprawie podobnie jak „prywatne podmioty, których większościowymi posiadaczami akcji są zagraniczne towarzystwa”. Jak dodaje, brak reakcji ze strony organów państwa może oznaczać kolejne wzrosty cen.

- Ubezpieczenie OC są obowiązkowe, a jeśli tak, to państwo ma prawo interweniować na tym rynku. Jeśli nic się nie zmieni i zmowa nadal będzie istnieć, to będę chciał pod egidą Parlamentarnego Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego doprowadzić do ustalenia cen maksymalnych na te polisy - mówi poseł w rozmowie z money.pl.

Przypomnijmy, że we wtorek o interwencję w sprawie rosnących gwałtownie cen za OC zaapelowała do premier Beaty Szydło Platforma Obywatelska. Poseł Sławomir Nitras stwierdził, że to bardzo ważna kwestia i wymaga natychmiastowego zajęcia się nią przez rząd. Jego zdaniem także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien wszcząć postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Kilka dni wcześniej wiceszefowa UOKiK Dorota Karczewska tłumaczyła w Sejmie, powołując się na wyliczenia KNF, że podwyżki zarówno OC jak i AC wynoszą ok. 20-30 proc.

Stwierdziła też, że są one konieczne, bo brak poprawy rentowności ubezpieczycieli komunikacyjnych, może stanowić zagrożenie dla stabilności systemu ubezpieczeń i wypłaty odszkodowań.

Karczewska przekazała dane, z których wynika, że na koniec 2015 r. miała miejsce "najwyższa strata techniczna w historii polskiego rynku ubezpieczeniowego w wysokości prawie jednego miliarda złotych". Wiceprezes UOKiK zaznaczyła, że łączna strata w OC za lata 2011-16 wyniosła prawie 4 mld zł.

ubezpieczenie, ceny, oc, abramowicz, ceny urzędowe
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Jasiek
2016-11-25 00:07
W Polsce stało się modne okradanie na tzw "wnuczka" , "policjanta". Dzięki ustawie o obowiązkowym OC od pojazdów sprawnych,niesprawnych i bez kół Towarzyszy od Ubezpieczeń OC okradają Polaków metodą "NA OC" i to za przyzwoleniem PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI Rządu i Ustawy za którą przy uchwalaniu niejeden poseł zgarnął łapó..kę
Jasiek
2016-11-24 23:56
Metoda okradania Polaków na "polisę OC".
tAKI
2016-11-24 22:05
Rząd szuka pieniedzy na program 500+ i robi podwyżki w spółkach skarby państwa, żeby potem zabrać pieniądze z rocznych zysków. Sprytne. Ale c zgodne z założonymi regułami zasad postępowania?
Pokaż wszystkie komentarze (99)