Notowania

energetyka
09-05-2018 (09:30)

UOKiK oskarża Gazprom. To precedensowe postępowanie antymonopolowe

Walka z budową gazociągu Nord Stream 2 przybiera na sile. Kilka dni po rozpoczęciu prac w Niemczech, przeciwko rosyjskiej spółce wnoszone są oficjalne zarzuty o prowadzenie działalności monopolowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gazprom)
Zwrot akcji ws. Nord Stream 2. Do gry włącza się UOKiK

Walka z budową gazociągu Nord Stream 2 przybiera na sile. Kilka dni po rozpoczęciu prac w Niemczech przeciwko rosyjskiej spółce wnoszone są oficjalne zarzuty o prowadzenie działalności monopolowej.

Sprzeciw wobec budowy drugiej nitki gazociągu łączącego Rosję z Niemcami to jeden z niewielu tematów, który jednoczy niemal całą polską scenę polityczną. Do gry nieoczekiwanie włącza się prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Jak wynika z informacji rozesłanej do mediów, postawił zarzuty Gazpromowi oraz pięciu międzynarodowym firmom odpowiedzialnym za finansowanie budowy. Można spokojnie założyć, że chodzi o Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall. Koncerny nie kryją się bowiem z udziałem w inwestycji.

"To precedensowe postępowanie antymonopolowe prowadzone przez polski urząd” – zaznaczono w komunikacie.

Protesty Polski na razie wydają się nieskuteczne. Po wydaniu przez Radę UE niekorzystnej dla nas analizy prawnej pojawiły się pierwsze pozytywne decyzje budowlane dla infrastruktury przesyłowej, a już 3 maja polskie media obiegła informacja o tym, że na niemieckim brzegi Bałtyku rozpoczęły się już prace nad budową terminala dla gazociągu.

Zobacz też, ceny gazu mogą być niższe:

Nord Stream 2 ma być drugą nitką gazociągu, przebiegającego po dnie Bałtyku z Rosji do krajów Europy Zachodniej. Gazociąg o mocy przesyłowej na poziomie 55 mld metrów sześciennych rocznie ma być gotowy do końca 2019 roku.

Główni przeciwnicy projektu to Polska, państwa bałtyckie i Ukraina. Dla tej ostatniej budowa Nord Stream 2 może oznaczać koniec przesyłu gazu przez jej terytorium do Europy Zachodniej. Część ekspertów, w tym amerykańscy senatorowie, uważają, że otworzyłoby to również drogę do otwartego konfliktu zbrojnego.

Tagi: energetyka, nord stream, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2018

horseredishTyle hałasu o rurociąg , który producenta gazu [czyliRosję] zabezpiecza przed ukrainskimi kradzieżami i złośliwościami .Przypomnę tylko o zniszczeniu … Czytaj całość

09-05-2018

w/g mnie UOKiKnalezy do mafii z PGNIG, dlaczego? bo jakos UOKiK nie przeszkadza bandycki monopol PGNIG

09-05-2018

ZYZIOCiekawe jak sobie Ukraina wyobraża wygrać z Rosją i my także, tym bardziej, że ewentualna dostawa gazu z Danii dla Polski, została skasowana nawet nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)

Wybrane dla Ciebie