Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
UOKiK oskarża Gazprom. To precedensowe postępowanie antymonopolowe

UOKiK oskarża Gazprom. To precedensowe postępowanie antymonopolowe

Zwrot akcji ws. Nord Stream 2. Do gry włącza się UOKiK Fot. Gazprom
Zwrot akcji ws. Nord Stream 2. Do gry włącza się UOKiK

Walka z budową gazociągu Nord Stream 2 przybiera na sile. Kilka dni po rozpoczęciu prac w Niemczech przeciwko rosyjskiej spółce wnoszone są oficjalne zarzuty o prowadzenie działalności monopolowej.

Sprzeciw wobec budowy drugiej nitki gazociągu łączącego Rosję z Niemcami to jeden z niewielu tematów, który jednoczy niemal całą polską scenę polityczną. Do gry nieoczekiwanie włącza się prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Jak wynika z informacji rozesłanej do mediów, postawił zarzuty Gazpromowi oraz pięciu międzynarodowym firmom odpowiedzialnym za finansowanie budowy. Można spokojnie założyć, że chodzi o Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall. Koncerny nie kryją się bowiem z udziałem w inwestycji.

"To precedensowe postępowanie antymonopolowe prowadzone przez polski urząd” – zaznaczono w komunikacie.

Protesty Polski na razie wydają się nieskuteczne. Po wydaniu przez Radę UE niekorzystnej dla nas analizy prawnej pojawiły się pierwsze pozytywne decyzje budowlane dla infrastruktury przesyłowej, a już 3 maja polskie media obiegła informacja o tym, że na niemieckim brzegi Bałtyku rozpoczęły się już prace nad budową terminala dla gazociągu.

Zobacz też, ceny gazu mogą być niższe:


 

Nord Stream 2 ma być drugą nitką gazociągu, przebiegającego po dnie Bałtyku z Rosji do krajów Europy Zachodniej. Gazociąg o mocy przesyłowej na poziomie 55 mld metrów sześciennych rocznie ma być gotowy do końca 2019 roku.

Główni przeciwnicy projektu to Polska, państwa bałtyckie i Ukraina. Dla tej ostatniej budowa Nord Stream 2 może oznaczać koniec przesyłu gazu przez jej terytorium do Europy Zachodniej. Część ekspertów, w tym amerykańscy senatorowie, uważają, że otworzyłoby to również drogę do otwartego konfliktu zbrojnego.

gaz, nord stream, gazociągi
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jerzy
2018-05-10 10:27
Ale się usmiałem.
O co im chodzi?Ze takie kraje jak Polska czy Ukraina stracą na przesyle przez swoje terytoria???????
To dlaczego kiedy chciano zbudować drugą nitkę jamału przez Polskę sie na Rosjan wypieliście?????????
Dlaczego ukraincy kradną gaz z tego gazociągu przesyłowego i za niego nie płącą?????
I to ma być ten ,,monopol,,????Dla Europy zach??????
To wlasnie Europa chce mieć zapewnione dostawy gazu bez obawy że jakieś dziwne kraiki po drodze będą szantażowały dostawców że chcą tego czy owego a tu cisza i spokój.
Europa zach kupuje tylko tanszy gaz od dostawcy a nie chce droższego zza oceanu czy bliskiego wschodu.
Tak trudno to zrozumieć?
rysyf
2018-05-10 07:56
Żeby z tego Jakiej wojny nie było .
Hiob
2018-05-09 22:40
I co? UOKiK co to jest? Kto w normalnym, światowym biznesie przejmie się takimi bzdurami.? przerżnęliśmy potężną operację finansową. I teraz wyłazi bezradność polskiego biznesu.
Pokaż wszystkie komentarze (17)