Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK kwestionuje opłaty dodatkowe przy pożyczce

0
Podziel się:

Trwają także prace legislacyjne, których celem jest wzrost bezpieczeństwa konsumentów na rynku pozabankowych usług finansowych.

UOKiK kwestionuje opłaty dodatkowe przy pożyczce
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)
bFdMJfph

Koszty, które konsument ponosi z tytułu usług realizowanych w związku z udzieleniem i spłatą pożyczki powinny odpowiadać wartości tych usług. Prezes UOKiK uznał, że spółka Provident naliczała opłaty w sposób niezgodny z prawem. Przedsiębiorca z własnej inicjatywy zrezygnował ze stosowania kwestionowanych praktyk.

UOKiK regularnie monitoruje rynek pożyczek pozabankowych. Wśród niezgodnych z prawem praktyk stosowanych przez przedsiębiorców działających w tej branży są m.in. reklama wprowadzająca w błąd, utrudnianie odstąpienia od umowy, niedopełnianie obowiązków informacyjnych i wygórowane opłaty. Jednym z efektów działań Urzędu jest decyzja w sprawie praktyk spółki Provident.

Postępowanie UOKiK wykazało, że stosowany przez spółkę sposób naliczania należności związanych z udzieleniem i spłatą pożyczek może naruszać interesy konsumentów. Urząd stwierdził m.in., że opłaty za obsługę pożyczek w domu (odbiór pieniędzy u danego konsumenta), różnią się, mimo że zostały ustalone dla takiej samej ilości rat. W rzeczywistości wysokość opłat za obsługę w domu była związana z kwotą pożyczki, a nie wartością usługi. Podobne kryterium spółka Provident stosowała w przypadku naliczania opłat przygotowawczych.

bFdMJfpj

W opinii UOKiK praktyka spółki mogła być niezgodna z prawem, ponieważ opłata za usługę powinna być skorelowana z kosztami jakie ponosi przedsiębiorca. Provident zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk poprzez wprowadzenie zryczałtowanych opłat powiązanych ze świadczonymi usługami np. opłata w stałej wysokości za każdą zakontraktowaną wizytę w domu klienta. Zmiany mają zacząć obowiązywać najpóźniej od 1 sierpnia 2015 roku.

Trwają także prace legislacyjne, których celem jest wzrost bezpieczeństwa konsumentów na rynku pozabankowych usług finansowych. W ubiegłym tygodniu Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustaw o nadzorze finansowym, prawo bankowe i niektórych innych ustaw. Planowane jest m.in. ograniczenie pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, wprowadzenie limitu odsetek karnych oraz odsetek od odsetek oraz określenie wymagań dla przedsiębiorców udzielających kredytów konsumenckich. Projekt ustawy ma teraz trafić pod obrady rządu a następnie będzie skierowany do prac w parlamencie.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK uderzy w banki i firmy pożyczkowe Z analizy ich reklam wynika, że nie zawsze są zrozumiałe dla klientów. Sprawdź, co się zmieni.
Tam frankowicze mogą się poskarżyć na bank Kredytobiorcy, którym bank nie chce uwzględnić ujemnego wskaźnika LIBOR lub żąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu, powinni zwrócić się do UOKiK-u.
UOKiK sprawdzi banki i to, co stało się na rynku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi działanie banków, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich.
bFdMJfpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)