Notowania

Przejdź na
vat
26.03.2018 09:13

Największe inwestycje publiczne i prywatne mogą stanąć. Winne luki w prawie

Przeoczenie w tzw. podzielonej płatności odczuje branża budowlana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Stepien / Agencja Gazeta)
Zagrożony jest los autostrad, elektrowni czy portów.

Poważna dziura powstała w nowych przepisach zwalczających oszustwa w podatku VAT. Przeoczenie w tzw. podzielonej płatności odczuje branża budowlana.

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca mechanizm podzielonej płatności ma przynieść dodatkowe 82 mld zł w dekadę. Problem w tym, że przepisy okazują się wadliwe i mogą pogrążyć ważną dziedzinę polskiej gospodarki – donosi "Rzeczpospolita".

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, mechanizm split payment zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego podatnik, czyli w tym wypadku firma, ma ograniczony dostęp. Jedynie płatność netto za kupiony towar lub opłaconą usługę jest przekazywana na zwykły rachunek rozliczeniowy dostawcy.

Zobacz także: * *Branża budowlana wraca do formy po kryzysie. Polskie firmy mogą zaistnieć za oceanem

Kłopot w tym, że system nie objął tzw. rachunków powierniczych, które są powszechnie stosowane przy największych krajowych inwestycjach budowlanych – czytamy w "Rzeczpospolitej". Zagrożony jest więc los autostrad, elektrowni czy portów.

Ale rachunek powierniczy, na który wpłacana jest całościowa kwota inwestycji, służy również konsorcjom firm prywatnych. Dzięki temu mechanizmowi pieniądze otrzymuje lider i rozlicza się z pozostałymi wykonawcami.

Skoro takiego rachunku nie obejmie zasada podzielonej płatności, pieniądze na niego wpłacone bank automatycznie zwróci inwestorowi. Wykonawca nie będzie miał jak zapłacić podwykonawcom i Urzędowi Skarbowemu. Powstaną zatory płatnicze i spowolnienia w inwestycjach – wieszczy dziennik.

Choć w założeniu mechanizm podzielonej płatności miał być dobrowolny, to dyrektor departamentu VAT w MF, Wojciech Sliż, niedawno nadmienił, że w kilku sektorach - w tym budowlanym - split payment ma być obowiązkowy od stycznia 2019 r.

Tagi: vat, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2018

TedNiech ktoś powie czy obecną ekipa rzadzaca zrobiła coś dobrze. Czy któraś ustawa była przemyślana do końca. Ale jeżeli robi się coś na kolanie i po … Czytaj całość

26-03-2018

TadeuszWedług nowej zmiany wszyscy przedsiębiorcy to złodzieje dlatego trzeba odciąć z obrotu 23% gotówki I zamrozić ja do dnia wpłaty VAT. Skąd … Czytaj całość

26-03-2018

D.PiS się nie nadaje do rządzenia no weźcie to sobie uświadomcie w końcu. Bubel za bublem, obciach za obciachem i zdzieranie kasy od ludzi...

Rozwiń komentarze (24)