Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. "Polska gotowa sprzedawać broń"

0
Podziel się:

- Jesteśmy otwarci. To jest biznes - mówił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

Wojna na Ukrainie. "Polska gotowa sprzedawać broń"
(Dyjuk/Reporter)

Polska jest otwarta na to, by sprzedawać broń Ukrainie - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Zastrzegł jednak, że to zależy od możliwości finansowych Ukrainy.

_ - Jesteśmy otwarci. To jest biznes _ - mówił w piątek w TOK FM szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Podkreślił jednak, że nie powinno się robić wokół tej sprawy atmosfery, że my teraz rozpoczynamy etap sprzedawania broni.

Minister ocenił, że Ukraińcy muszą sami budżetować zakup broni. _ - To jest ich suwerenna decyzja _ - powiedział. Dodał, że jest to również _ kwestia finansów ukraińskich i woli do podejmowania trudnych, twardych decyzji _.

W czwartek wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak mówił, że _ nie ma żadnych przeszkód _ do sprzedaży przez polski przemysł broni dla Ukrainy.

Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, pytany w piątek w RMF FM, czy Ukrainie potrzebna jest broń, odpowiedział: _ Tak naprawdę mamy swoją broń, ale uważam, że te rozmowy z bronią muszą być przeprowadzone przez tych ludzi, którzy znają się na broni, przez ekspertów z ministerstwa obrony i takie konsultacje trwają _. Dodał, że teraz Ukraina koncentruje się na tym, _ żeby znaleźć wyjście polityczne, dyplomatyczne _.

Unia Europejska uzgodniła w czwartek, że rozszerzy listę osób i podmiotów objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie. Jak mówił w czwartek Schetyna, UE udało się podjąć taką decyzję pomimo dużych różnic.

Na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli postanowiono, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana nowa lista osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi - w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów. _ 9 lutego zostanie ona zaakceptowana decyzją ministrów spraw zagranicznych _ - mówił w czwartek dziennikarzom szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie uzgodnili też, że przedłużają do września bieżącego roku obowiązujące od marca ub.r. sankcje wizowe i finansowe. Sankcje te dotyczą już 132 osób oraz 28 firm i organizacji. Są to zarówno liderzy ukraińskich separatystów jak i rosyjscy politycy, wojskowi oraz osoby z otoczenia Kremla.

_ Potem Komisja Europejska i Służba Działań Zewnętrznych będą dalej pracować nad przygotowaniem następnych kroków _ - dodał Schetyna. Jak sprecyzował, należy przez to rozumieć prace nad sankcjami gospodarczymi. Jednak decyzje o takich restrykcjach mogą zapaść dopiero w marcu na szczycie UE.

Dokument opublikowany po spotkaniu nie mówi wprost o sankcjach gospodarczych, lecz jedynie o _ pracach nad przygotowaniem odpowiednich działań _, aby zapewnić szybkie wdrożenie porozumień z Mińska, dotyczących m.in. zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

Rozszerzenie czarnej listy ma związek z eskalacją walk na wschodniej Ukrainie, w tym z sobotnim ostrzałem Mariupola, w którym zginęło 30 osób. Odpowiedzialnością za eskalację UE obarczyła Rosję, która - jak podkreślono w dokumencie - nieprzerwanie wspiera separatystów na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści ostrzelali donieckie lotnisko W walkach o port lotniczy zginęło dwóch ukraińskich wojskowych. Ukraińcom udało się rozszerzyć kontrolowane przez siebie terytorium.
Rozmowa Putin-Merkel-Poroszenko. Efekt? Służba prasowa prezydenta Ukrainy podała, że w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Petro Poroszenko wyraził zaniepokojenie nasileniem się starć na wschodzie Ukrainy.
Będzie ofensywa na Ukrainie? Zima to nie czas na walki - oceniają komentatorzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)