Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydatki świąteczne. W tym roku wydamy średnio 824 zł

0
Podziel się:

Za większość przedświątecznych zakupów zapłacimy gotówką.

Wydatki świąteczne. W tym roku wydamy średnio 824 zł
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Za większość przedświątecznych zakupów zapłacimy gotówką - wynika z badania TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich. Z odpowiedzi respondentów wynika, że niespełna połowa nie planuje z wyprzedzeniem wydatków związanych z organizacją świąt.

Podobny odsetek badanych nie potrafi podać w przybliżeniu kwoty związanej z zakupem prezentów świątecznych. W większości będą za nie płacić gotówką, rzadziej kartą debetową, przelewem internetowym i kartą kredytową - poinformowano w podsumowaniu badania.

Z deklaracji Polaków wynika, że na organizację tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, nie uwzględniając kosztu prezentów, zamierzają wydać średnio 486 zł. Wśród osób posiadających konto bankowe i często korzystających z usług bankowych, ta kwota wynosi 559 zł; u pozostałych - 315 zł.

_ Do tej kwoty należy również doliczyć wydatki związane z zakupem prezentów świątecznych - na prezenty wydamy 338 zł, a łączne wydatki na święta powinny statystycznie wynieść 824 zł. Uwzględniając średnią krajową na wydatki świąteczne, w tym na prezenty, przeciętny Polak wyda w grudniu około 30 proc. miesięcznego wynagrodzenia _ - czytamy w podsumowaniu badania.

Dodano w nim ponadto, że niespełna połowa Polaków nie dokonuje dokładnej analizy wydatków związanych z organizacją świąt, a 45 proc. ankietowanych deklaruje, że jeszcze nie wie, ile wyda na tegoroczne święta.

Aż 70 proc. osób z grupy najmniej zarabiających (o dochodach rodziny nieprzekraczających kwoty 1500 zł) ma sprecyzowane wydatki na święta - średnio wydadzą oni niewiele ponad 260 zł. Z kolei Polacy zarabiający ponad 4000 zł planują wydatki w kwocie 550 zł.

Autorzy badania wskazali, że osoby o najniższym wykształceniu (podstawowym lub gimnazjalnym) planują w święta wydać najmniej - 300 zł, ale w tej grupie ponad połowa w ogóle nie robi analizy budżetu świątecznego. Z kolei osoby najlepiej wykształcone przy organizacji świąt planują wydanie kwoty dwa razy większej.

Czytaj więcej w Money.pl
Święta po amerykańsku. Sweter z reniferem od początku grudnia. Co jeszcze? Za Oceanem nie sposób nie poczuć atmosfery Świąt Bożego Narodzenia.
Tam Boże Narodzenie jest przez cały rok Sklep w Rzymie, w którym przez cały rok stoi wielka ubrana choinka, to nie tylko raj dla kolekcjonerów, ale także tych, którzy szukają rady, jak udekorować dom i drzewko.
Zobacz, ile wydajemy na świąteczne prezenty Na tle Brytyjczycy, Brazylijczyków, Niemców czy Hiszpanów - niewiele. Polskie święta to ciągle jeszcze przede wszystkim czas dla rodziny.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)