Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Średnia pensja według GUS to 3,2 tys. zł "na rękę". "Widzimy niesłabnący popyt na pracowników"

70
Podziel się

GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce.

Trzeba pamiętać, że w swoich statystykach GUS bierze pod uwagę tylko firmy zatrudniające więcej niż 9 osób.
Trzeba pamiętać, że w swoich statystykach GUS bierze pod uwagę tylko firmy zatrudniające więcej niż 9 osób. (WP.PL/Krzysztof Hawrot)
bDBakeeZ

O 4,9 proc. była wyższa średnia pensja w Polsce w lipcu w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło zaś o 4,5 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny.

Opublikowane w czwartek informacje GUS po raz kolejny potwierdziły dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce. Jak podaje GUS, średnie wynagrodzenie w lipcu wyniosło 4501,5 zł brutto (po spadku o niecałe 7 zł wobec czerwca).

Oznacza to, że średnia pensja "na rękę" sięga około 3,2 tys. zł. Trzeba przy tym pamiętać, że skoro mowa o "średniej", to znaczy, iż większość osób zarabia mniej. Dodatkowo GUS w swoich statystykach uwzględnia tylko przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 9 osób.

bDBakefb

W czwartek GUS podał również, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw przekracza 6 mln osób, po wzroście o 4,5 proc. w ujęciu rocznym i o 0,3 proc. w porównaniu do czerwca.

"Na rynku pracy widzimy niesłabnący popyt na pracowników. W lipcu w Urzędach Pracy odnotowano ponad 135 tys. wakatów. Rosnące trudności rekrutacyjne wymuszają na pracodawcach kolejne działania, które powstrzymają z jednej strony odpływ pracowników, a z drugiej będą próbą przyciągnięcia nowych. Jednym ze sposobów jest oferowanie coraz stabilniejszych form zatrudnienia. W ciągu ostatnich 3 lat o ponad 600 tys. zwiększyła się liczba osób, które dostały kontrakt bezterminowy" - mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service.

Zobacz także: Zobacz także: Polska rodzina wyda w tym roku na szkolną wyprawkę średnio 520 zł
bDBakefC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
aniaania26
3 lata temu
Popyt na pracowników , szkoda że tylko na ukraińskich.
menago
3 lata temu
wyliczenie w/g wzoru- Janek je kapustę,Maysia je mielone razem jedzą gołabki
splein
3 lata temu
Cze, mieszkam w Dublinie z zona i 2 malych dzieci, zarabiam troche ponad 2 tys e netto. Drodzy rodacy, jak mozna przezyc w PL za srednia krajowa netto?? Wlasnie wrocilem z urlopu z PL i jestem przerazony cenami w pl. pozdrawiam
bDBakefD
viki
3 lata temu
co za bzdura!!!!! ta średnia to łącznie z pensją /dietą / posłów!!!
bigoss
3 lata temu
A może zrobimy prawdziwy wykaz zarobków ,moge sie założyć że na 10 osób z najniższą znajdzie sie jedna z tymi 3200 na ręke !!! Tyle to mam brutto a szef ciągle powtarza że to dużo i powinienem sie cieszyć (mentalność szefa polaka jest niezmienna,mimo braku rąk do pracy) całe szczęście mam już coś lepszego na oku wiec zobaczymy co powie jak odejde :) !!!
...
Następna strona