Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Średnia pensja według GUS to 3,2 tys. zł "na rękę". "Widzimy niesłabnący popyt na pracowników"

Średnia pensja według GUS to 3,2 tys. zł "na rękę". "Widzimy niesłabnący popyt na pracowników"

Trzeba pamiętać, że w swoich statystykach GUS bierze pod uwagę tylko firmy zatrudniające więcej niż 9 osób. Fot. WP.PL/Krzysztof Hawrot
Trzeba pamiętać, że w swoich statystykach GUS bierze pod uwagę tylko firmy zatrudniające więcej niż 9 osób.

O 4,9 proc. była wyższa średnia pensja w Polsce w lipcu w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło zaś o 4,5 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny.

Opublikowane w czwartek informacje GUS po raz kolejny potwierdziły dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce. Jak podaje GUS, średnie wynagrodzenie w lipcu wyniosło 4501,5 zł brutto (po spadku o niecałe 7 zł wobec czerwca).

Oznacza to, że średnia pensja "na rękę" sięga około 3,2 tys. zł. Trzeba przy tym pamiętać, że skoro mowa o "średniej", to znaczy, iż większość osób zarabia mniej. Dodatkowo GUS w swoich statystykach uwzględnia tylko przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 9 osób.

W czwartek GUS podał również, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw przekracza 6 mln osób, po wzroście o 4,5 proc. w ujęciu rocznym i o 0,3 proc. w porównaniu do czerwca.

"Na rynku pracy widzimy niesłabnący popyt na pracowników. W lipcu w Urzędach Pracy odnotowano ponad 135 tys. wakatów. Rosnące trudności rekrutacyjne wymuszają na pracodawcach kolejne działania, które powstrzymają z jednej strony odpływ pracowników, a z drugiej będą próbą przyciągnięcia nowych. Jednym ze sposobów jest oferowanie coraz stabilniejszych form zatrudnienia. W ciągu ostatnich 3 lat o ponad 600 tys. zwiększyła się liczba osób, które dostały kontrakt bezterminowy" - mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service.

Zobacz także: Polska rodzina wyda w tym roku na szkolną wyprawkę średnio 520 zł

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
statystyczne kłamstwa
2017-08-19 13:34
Jak słyszę słowo: GUS
otwiera mi się w kieszeni NÓŻ !
narodowiec
2017-08-19 11:31
Ta tylko pisowcy w urzędach
Piotr
2017-08-19 11:30
Kto tyle zarabia? Bo 90% polakow raczej duzo mniej.
Pokaż wszystkie komentarze (70)