Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To nie koniec. Płaca minimalna znów w górę?

232
Podziel się:

Rząd planuje podniesienie stawki płacy minimalnej w 2018 roku. Jak zapewnił na antenie radiowej Jedynki przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, wzrost będzie większy od przewidywanych założeń inflacyjnych.

To nie koniec. Płaca minimalna znów w górę?
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Minister zapowiedział, że wzrost będzie większy niż czterdzieści trzy złote - a więc wynikający właśnie ze wzrostu cen. Henryk Kowalczyk powiedział, że kwestia podniesienia płacy minimalnej jest obecnie negocjowana ze środowiskiem pracodawców.

"Jeśli chodzi o płacę minimalną, to właściwie jesteśmy zobowiązani do połowy czerwca przedstawić propozycję na podwyższenie płacy minimalnej. Uważamy, że płaca minimalna powinna rosnąć w istotny sposób bardziej. (...) Na pewno nie będzie to czterdzieści trzy zł, tylko więcej, a jak, to jeszcze trwa dyskusja w tej chwili, także jeszcze z pracodawcami" - powiedział.

W 2017 roku płaca minimalna wzrosła w stosunku do roku poprzedniego - o 150 zł, czyli o 8,1 procenta (pensja minimalna w 2016 r. wynosiła 1850 zł brutto). Rząd szacował, że skorzystało na tym 2 miliony Polaków.

Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na umowę-zlecenie oraz na umowę o świadczenie usług obowiązuje minimalna stawka za godzinę pracy w wysokości 13 złotych brutto.

Co z jednolitą daniną?

Minister odniósł się też do jednolitej daniny, nad którą pracował w ubiegłym roku: "Ten pomysł, nad którym ja pracowałem w ubiegłym roku, został przekazany do Ministerstwa Finansów. Mam nadzieję, że będą jakieś elementy z tego pomysłu realizowane. Natomiast, jak na razie prace nad nim zostały w całości i kompleksowo zawieszone, ale pewne elementy będą wykorzystywane. M.in. jednym z takich ważniejszych elementów - dla mnie osobiście - to jest obniżenie ryczałtowej składki na ZUS w momencie prowadzenia małej działalności gospodarczej. W tej chwili ta ryczałtowa składka to jest prawie 1,2 tys. zł bez względu na dochód z tej pracy (...) Ministerstwo Rozwoju i Finansów ma pomysły, które będzie przedstawiać, aby to obniżyć, bo to jest też niezwykle istotne".

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(232)
Kordian
5 lata temu
Najlepiej przestać pracować i zająć się tym, co lubimy najbardziej - zbieraniem kapusty jak się robi szarówka - wtedy nie będziemy musieli płacić podatku. Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie korzystać z dobrodziejstwa nowych technologi ;-)
gość
5 lata temu
a ZUS zaciera ręce bo będzie miał większe wpływy, kosztem pracodawców i pracowników którzy z tej podwyżki dostana ochłapy
gość
5 lata temu
wszystkim" płaczkom" proponuję założyć własne firmy i zobaczymy jakie płace będą mieli wasi pracownicy!!! Obniżyć składki na zus i wypłata wzrośnie!
emeryt
5 lata temu
i znowu emeryci zostaną najwiecej poszkodowani -zwłaszcza ci co odprowadzali wieksze składki na ZUS z myślą ze na starość bedą mieć więcej pieniedzy>ale jak zwykle politycy maja gdzieś czyjeś pieniądze i je rozdaja -ale o swoje dbaja jak nikt :(
NIE PLATFORMI...
5 lata temu
Waloryzacja znów w dół coraz więcej niebieskich gołębic chodzi w ciąży.
...
Następna strona