Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Wielkie podwyżki dla mundurówki. Najwięcej dostaną funkcjonariusze CBA

559
Podziel się

Podwyżki pensji funkcjonariuszy CBA, SWW i SKW, choć wciąż znajdują się na etapie prac legislacyjnych, mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Wielkie podwyżki dla mundurówki. Najwięcej dostaną funkcjonariusze CBA
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEqTjFmd

Aż o 2,5 tys. zł ma wzrosnąć przeciętna pensja w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, na duże podwyżki mogą liczyć też funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służby Wywiadu Wojskowego (SWW). Zazdrośni o skalę wzrostu płac mogą być agenci ABW i BOR-u oraz policjanci, którym obecny rząd już podwyższył pensje, ale nie był taki hojny jak dla CBA.

Aktualizacja 22.07.2016 10:02

bEqTjFmf

Projekty rozporządzeń Rady Ministrów określające poziom przeciętnego wynagrodzenia funkcjonariuszy CBA, SKW i SWW znajdują się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Proponowane zmiany polegają na wprowadzenia nowych mnożników kwoty bazowej wynagrodzeń funkcjonariuszy, którą określa każda kolejna ustawa budżetowa.

Obowiązująca w bieżącym roku kwota bazowa w przypadku żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy wynosi 1523,29 zł. Gdy przemnożymy ją przez określony w rozporządzeniu mnożnik, otrzymamy przeciętną pensję (brutto) funkcjonariuszy danej formacji.

Elitą wśród służb specjalnych pod względem obowiązującej ustawowej przeciętnej pensji są funkcjonariusze SWW. W ich przypadku mnożnik wynosi 3,81, co przekłada się na przeciętną pensję 5803 zł. Jeśli w ostatecznej wersji rozporządzenia, które podpisze premier Beata Szydło, zostanie utrzymana propozycja MON, mnożnik wzrośnie do 4,78, czyli przeciętna pensja funkcjonariusza SWW wyniesie 7281 zł.

bEqTjFml

Nieco niżej wyceniana jest praca funkcjonariuszy SKW, którzy obecnie zarabiają średnio 5179 zł, a po podwyżce będą dostawać 6931 zł.

Ale najwięcej rząd planuje dołożyć funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W projekcie rozporządzenia przewiduje się mnożnik 5,17, dający kwotę 7875 zł miesięcznie (obecnie 3,5 - 5331 zł).

Podwyżki pensji funkcjonariuszy CBA, SWW i SKW, choć wciąż znajdują się na etapie prac legislacyjnych, mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Oznacza to, że gdy rozporządzenia wejdą w życie, wszyscy funkcjonariusze dostaną wyrównanie wypłaconych od początku roku pensji.

bEqTjFmm

Warto zaznaczyć, że w pierwotnej wersji tego dokumentu, którego wnioskodawcą jest koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, zapisano mnożnik wynoszący aż 5,4 (8225 zł), ale w toku uzgodnień międzyresortowych został on zmniejszony.

Minister finansów Paweł Szałamacha w piśmie do ministra Kamińskiego zwrócił uwagę, że proponując wprowadzenie mnożnika 5,4, czyli zwiększając przeciętne wynagrodzenie funkcjonariusza CBA o niemal 2,9 tys. zł "nie uwzględniono wzrostu nagrody rocznej w 2017 r. wynikającego ze wzrostu kwoty bazowej w 2016 roku". - Wielokrotność ta byłaby jeszcze większa niż zaproponowana w projekcie rozporządzenia - podkreślił Szałamacha.

Autorzy rozporządzenia uwzględnili uwagę MF i wyjaśnili, że "wyliczenia wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej na poziomie 5,17 opiera się na wysokości środków budżetowych przyznanych na 2016 rok (85 mln zł) oraz realnym planie zatrudnienia funkcjonariuszy w 2016 roku (900 osób)".

bEqTjFmn

Na tle podwyżek, jakie są szykowane przypadku CBA, SWW i SKW, wzrost pensji funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Biura Ochrony Rządu, jaki wynika z podpisanych w tym roku przez premier Szydło rozporządzeń, wygląda bardzo skromnie. Agenci ABW dostali przeciętnie 305 zł więcej miesięcznie, a BOR-owcy - 229 zł. W niewielkim stopniu w tym kontekście wzrosła też przeciętna pensja policjanta - jedynie o 213 zł.

_ Aktualizacja: _ Na nasz tekst zareagowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, które w przesłanym redakcji money.pl mailu wyjaśnia, że zapisany w projekcie rozporządzenia wzrost przeciętnego wynagrodzenia nie określa wysokości zasadniczego wynagrodzenia funkcjonariusza, lecz jest "wyznacznikiem ogólnej kwoty środków na wynagrodzenia". Według danych CBA z 2015 roku, "średni udział dodatków do uposażenia zasadniczego wynosi 28,12 proc."

"Zwiększenie wielokrotności kwoty bazowej z 3,50 do 5,17 uwzględnia wyliczenie funduszu wynagrodzeń funkcjonariuszy CBA w ustawie budżetowej na 2016 r. Wskaźnik ten odnosi się do urealnionej liczby etatów, bowiem przy jego obliczaniu dokonano jednocześnie weryfikacji założeń polityki kadrowej i przyjęto jako podstawę, liczbę osób zgodną z planami zatrudnienia, tj. 900 (stan zatrudnienia na dzień 31.12.2015 r. - 749 osób)" - napisano w komunikacie CBA.

bEqTjFmG
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(559)
bob
5 lata temu
Nie zapominajmy, że oni nie placą składki emerytalnej, wiec zarabiają prawie ile jest podawane.
Młody
5 lata temu
Już na to konto zakupiłem mieszkanie.
Damian
5 lata temu
Ten artykuł opisuje sytuację z 2015 roku. Myślcie! !!!!!!!
bEqTjFmH
cza-cza
5 lata temu
Rozbudowa aparatu ucisku !
bv
5 lata temu
zzzbw
...
Następna strona