Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Za piętnaście lat najwięcej energii dostarczy wiatr

0
Podziel się:

Energetyka wiatrowa do roku 2030 może stać się największym źródłem dostarczającym energię w Europie. Całkowita moc pochodząca z wiatru może wtedy wzrosnąć do 392 gigawatów (GW) - ocenia Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Taki wzrost będzie oznaczał, że energia wiatrowa zostawi w tyle energię wytwarzaną z węgla i gazu.

Za piętnaście lat najwięcej energii dostarczy wiatr
(Chuck Coker/Flickr (CC BY-ND 2.0))
bEKLlWWJ

Energia z wiatru już teraz odgrywa znaczącą rolę w europejskim sektorze energetycznym. Z niemal 129 GW mocy pokrywała europejskie zapotrzebowanie na energię w ponad 10 proc.

W optymistycznym scenariuszu w roku 2030 prawie 54 proc. energii produkowanej w Europie będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, z czego ponad 28 proc. z energetyki wiatrowej. Według raportu za piętnaście lat 294 GW będą produkowały wiatrowe farmy na lądzie, a pozostałe 98 GW farmy morskie.

W raporcie oszacowano pozytywny wpływ rozwoju farm wiatrowych na europejską gospodarkę w wysokości 13 mld euro. Ponadto energetyka wiatrowa przyczyni się do powstania 366 tys. nowych miejsc pracy bezpośrednio w branży i działach z nią powiązanych.

bEKLlWXm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)